У Конгресној сали зграде Термоминералног купатила у Врњачкој Бањи одржан је Национални симпозијум “Шећерна болест у 2024. – нова сазнања и нови изазови”, а у организацији Специјалне болнице “Меркур”, по десети јубиларни пут. У име домаћина, свих запослених и менаџмента, на самом почетку скуп је поздравио др сци. мед. Дејан Станојевић, директор “Меркура”, изразивши своје задовољство што је ове године симпозијум изазвао велико интересовање и посећеност.
“Велико ми је задовољство што смо данас окупљени у згради Термоминералног купатила у Врњачкој Бањи, на овом јубиларном, десетом по реду, симпозијуму о дијабетесу. Програм који траје три дана има пуно актуелних и интересантних тема и задовољство је што су током ова три дана сви еминенти професори из ендокринологије и дијабетологије из Србије у Врњачкој Бањи, из свих клиничких центара, али и велики број лекара из региона, с обзиром да је овај скуп привукао велико интересовање. Овај велики број људи показује нам добру тенденцију рада “Меркура”, као Националног центра за превенцију, лечење и едукацију дијабетеса. Ми радимо едукацију у свим сегментима лечења дијабетеса, који је комплексно обољење”, истакао је др сци. мед. Станојевић, а затим наставио своје излагање и оценио да је присуство и подршка Друштава за борбу против шећерне болести Србије посебно значајно и показује да се заједничким снагама ради на свим пољима, као и на решавању свих проблема са којима се суочавају у раду.
На конгресу су учествовали најеминентнијух стручњаци из ендокринологије и дијабетологије: академик проф. др Небојша М. Лалић, проф. др Александар Ђукић, проф. др Александра Јотић, проф. др Едита Стокић, проф. др Катарина Лалић, проф. др Теодора Бељић Живковић и други.
“Пронашли смо добру формулу, јер је симпозијум у Врњачкој Бањи организован одмах након највећих састанака на свету, састанака америчке и европске Асоцијације за дијабетес и сви ми овде смо покушали да презентујемо овде најзначајније новине које су интересантне за праксу и тиме их учинимо приступачним. На тај начин покушавамо да премостимо јаз између неприступачности најновијих знања и трендова лекарима који са пацијентима оболелим од дијабетеса раде”, изјавио је академик проф. др Небојша Лалић.
“Пуно је новина, али ми смо се сконцетрисали на новине у погледу нових лекова дијабетеса типа 2 и циљева које желимо да постигнемо, а овога пута се односе на равноправан третман редукције тежине и спуштања гликемије и различите модалитете постизања ових циљева”, појаснио је проф. др Лалић и додао да је значајна новина технолошки напредак у области мерења и праћења ефеката терапије, што условљава и корекције терапије и доводи до њене индивидуализације.
Тим лекара “Меркура”, прим. др Данијела Карамарковић и др Владан Миодраговић, били су укључени у предавања на теме едукације, превенције и терапије дијабетеса и кроз примере из праксе пренели су значајна искуства у раду са пацијентима који су користили програм едукације у “Меркуру”.