Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић посетила је данас општину Ћићевац, где је са мештанима и председницом општине др Мирјаном Кркић разговарала о последицама које су недавне поплаве оставиле у овој општини.
Премијерка Брнабић је навела да се тренутно води евиденција и пописује штета, чије размере су изузетно велике, прецизиравши да су чaк 82 моста у Србији оштећена или уништена, 22 водоводна система, 13 канализационих система, више од 200 локалних путева и више од 750 стамбених објеката, од чега је највећи број на територији Јагодине.
Она је указала на то да су ово бројке закључне са данашњим даном у 10 часова и оне, нажалост, нису коначне, истакавши да ће Влада, заједно са свим локалним самоуправама у којима је проглашена ванредна ситуација, радити на томе да се надокнади штета, посебно на усевима.
“Заједно ћемо радити на томе да обезбедимо да људи што лакше пријаве штету, да онда ми обрадимо све захтева и најефикаснији начин обештетимо грађане”, поручила је председница Владе, а затим истакла да јој је драго због тога што је обишла поплављена домаћинства и разговарала са породицама, које су угрожене, како би видели да је држава уз њих и да ћемо заједно пребродити и ово.
Премијерка је најавила да ће држава, заједно са ЈП “Србијаводе” радити на санацији оштећених бедема, додавши да ће бити дефинисан и јасан план, мапа пута за даље, где још додатно треба да се гради.
“Ово је нешто са чиме ћемо се и у будућности суочавати због климатских промена. Количина падавина у претходном периоду на неким деловима територије Србије била је чак већа него 2014. године”, предочила је она.
Према њеним речима, у местима у којима је те године било највише проблема због поплава и где је највише улагано, сада има најмање проблема. “Међутим, јављају се проблеми у другим подручјима и ми ћемо наћи начин да уложимо додатна средства у ту инфраструктуру, како бисмо били отпорнији на ову количини падавина, која je неуобичајена за нашу земљу и овај део Европе”, нагласила је Брнабић.
Она је као један од проблема за изградњу заштитних механизама од поплава навела имовинско-правне односе, који су 2015. године добро решени у Ваљеву, Косјерићу и Лучанима, где сада има најмање проблема.
“Важно је да када нешто крене да се ради, да се то уради до краја како треба”, рекла је Брнабић, оценивши да не треба да сваки појединачни имовинско-правни однос буде важнији од очувања читавог једног подручја, села, насељеног места.
Заједно са премијерком, Ћићевац су посетили и министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде Јелена Танасковић и директор “Србијавода” Горан Пузовић.