Млади имају право на слободан приступ провереним и тачним информацијама које се тичу њихове сексуалности, репродуктивног здравља и права. Што млади више знају, то више контроле имају над својим животима. Сексуалност младих не би требало ни забрињавати, ни наметати, већ прихватити као природан део сваког људског бића, објашњава патронажна сестра у Дому здравља “Др Властимир Годић”, Соња Живковић.
“Заједничким активностима Диспанзера за жене Дома здравља, ОШ “Херој Мирко Томић” у Доњем Крчину и Поливалентне патронажне службе Варварин, уз препознавање потреба за здравствено – васпитним радом у школи на ову тему, 24. октобра у ОШ “Херој Мирко Томић” одржана су предавања и креативне радионице са активним учешћем ученика. Кроз предавања, играње улога, постављање питања, потпомогнути видео презентацијом и штампаним материјалом, ученици су добили информације о пубертету и адолесценцији, сексуалности, ступању у први сексуалан однос, контрацепцији, адолесцентној трудноћи, полно преносивим болестима. Здравствено васпитним активностима су обухваћени сви ученици од VI до VIII разреда, укључујући и ученике из Залоговца”, објашњава патронажна сестра Соња Живковић.
Она истиче да је забележена велика заинтересованост адолесцената на ову тему, са солидним знањем и исправним ставовима, са унапред припремљеним питањима на која им је одговарала др Данијела Милојковић Пантић, спец. гинекологије и акушерства у Дому здравља “Др Властимир Годић”.
“Дефиниција Светске здравствене организације (СЗО) каже да репродуктивно здравље представља стање потпуног психичког, физичког и социјалног благостања у свим областима везаним за репродуктивни живот, у свим фазама живота: могућност задовољавајућег и безбедног полног живота; способност да се има потомство; слобода одлучивања да ли имати потомство, када и колико; право мушкараца и жена да буду информисани – приступ безбедним, ефектним, прихватљивим методама планирања породице; право на адекватне услуге”, закључује Соња Живковић.