Потенцијал старијих грађана ставити у функцију друштва

Министарствo за људска и мањинска права и друштвени дијалог Владе Републике Србије организовало је данас, уз подршку Популационог фонда УН у Србији, друштвени дијалог о улози компанија у заштити и промоцији људских права и социјалној инклузији.

У фокусу скупа биле су теме о инклузији различитих група становништва на тржиште рада, посебно маргинализованих група, јачању социјалне кохезије, унапређењу људских права рањивих група, превенцији и заштити од дискриминације, могућностима за развој тзв. сребрне економије и укључивања старијих особа на тржиште рада као и могућностима за наставак каријере и након 65. године живота.

Државни секретар Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог Иван Бошњак навео је да је, према подацима Републичког завода за статистику, у Србији сваки пети становник старији од 65 година, а очекивања су да ће до 2041. године то бити сваки четврти.

Зато је важна „сребрна економија“ и питање како да се потенцијал старијих људи, њихова драгоцена знања и искуства ставе у функцију друштва, истакао је Бошњак.

Домаћин скупа, шефица канцеларије УНФПА у Србији Борка Јеремић истакла је да су могућности и прилике које приватни сектор може да има за промовисање демографске отпорности у Србији заиста велике.

Између осталог ово се односи на промовисање тзв. сребрне економије и боље усклађивање рада и родитељства, рекла је Јеремић.

На скупу су говорили и Младен Антонијевић Приљева из Центра за истраживање и развој друштва ИДЕАС, Нада Сатарић, из организације Амити – снага пријатељства, председница Управног одбора Глобалног договора УН у Србији и директорка за одрживо пословање „Делта Холдинга“ Тијана Копривица, помоћница директора Сектора удружења привреде Привредне коморе Србије Тања Линдел и виша саветница за друштвено одговорно пословање Привредне коморе Србије Сања Бунић.

У дијалогу су учествовали представници,  Фондације „Ана и Владе Дивац“, Националног удружења особа са инвалидитетом, Црвеног крста Србије, Геронтолошког друштва Србије, затим фирми „Гецић Лоу“, Аруп, компаније ИКЕА, „Блек Рок“, Института за старење, професорка Правног факултета Универзитета у Београду др Ивана Крстић, Удружења „Наше право“, ПИО Фонда „Гласника осигураника“ и други.

Друштвени дијалог служи да се сви саслушамо, разговарамо и разменимо мишљења о свим значајним темама за наше друштво.

Такође, он доприноси бољем разумевању потреба свих друштвених група, а посебно оних најугроженијих.

На 40-том по реду друштвеном дијалогу, који организује Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, присуствовали су и помоћници министра Александар Радосављевић, Ивана Јоксимовић и Нина Митић.

0 0 гласова
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре
0
Ваш коментар на ову вест?x