У Сали “Јован Јовановић Змај”, на 66. по реду Међународном београдском сајму књига, љубитељима лепе писане речи и уопште јавности представљена је књига под називом “Збогом Крајино” аутора пуковника у пензији Жарка Пецића. О његовој књизи говорили су генерал проф. др Митар Ковач, адвокат Бранко Павловић, политиколог Александар Павић и Мирко Радаковић. Ова књига написана је на основу стварних догађаја који су се догодили у СФРЈ, на подручју Западног Срема, за време грађанског рата почетком 1991. године, па до краја 1995. године.
Аутор нам рече да је прошло 30 година, а да о овом догађају није ником причао. Ћутао је, сада је то открио у својој књизи, али каже – ипак не баш све. После промоције готово да није остао ни један примерак књиге, људи су му се обраћали и тражили.
Пуковник Жарко Пецић рођен је у Трстенику 1953. године, а у селу Дубље има своју кућу и ту често долази са супругом и породицом да ужива у миру и лепој природи. Ово село је спајалица трстеничке и врњачке општине и, како нам је рекао, лепо му је међу својима.
“Хвала вам што сте ме посетили, сада сам ево у Дубљу, имам прилику и вама да поклоним примерак своје књиге “Збогом Крајино”. Чест сам гост неких од медија који ме позивају да са осталим саговорницима коментаришем догађања у Украјини, на Косову и Метохији, а ево и сада и о рату Израела и Палестинаца. Официр сам ЈНА, Војске Југославије и Србије и Црне Горе. Пензионисан сам 2005. године, средњу Војну школу – смер артиљерија завршио сам 1972. године у Задру, а Војну Академију КОВ 1976. године и Генералштабну школу 1994. године у Београду. После завршене Војне Академије службовао сам у Македонији пет година, а затим у Београду до пензионисања”, прича нам пуковник Жарко Пецић.
Учествовао је у грађанском рату у СФРЈ од 1991. до 1995. године, али и у одбрани наше земље од НАТО агресије на СРЈ 1999. године. Први је официр који је средином 1991. године добровољно отишао у рат на простор Хрватске, ради одбране српског народа од усташког терора. Зато је и сва та дешавања описао детаљније у овој својој књизи “Збогом Крајино”. Његов развојни пут у војсци почео је од командира вода, до начелника штаба бригаде. Последњих седам година службе провео је у Генералштабу, на оперативним и руководећим дужностима.
“У пензију сам отишао са положаја начелника одељења за оперативно – штабне послове у Управи за школство и обуку. Дуго сам размишљао и повезивао детаље свих тих сурових догађања, страдања нашег народа у том грађанском рату, о њиховом егзодусу и тако сам све то постепено уносио у књигу која је сведок мојих патриотских тежњи и осећања, када се све могло боље решити позитивно, а није, али зна се ко је тада и како одлучивао. Пратио сам непрегледне колоне људи који су напуштали своја вековна огњишта и бежали у Србију, где су збрињавани, било ми је све то заиста тешко, као поштеном и одговорном човеку и патриоти”, каже пуковник у пензији Жарко Пецић, кога и данас ране српског рода боле.
Пуковник Жарко Пецић одликован је ратним и мирнодопским одликовањима, Орденом за војне заслуге са сребрним мачевима 1985. године, Орденом за храброст 1992. године и Орденом витешког мача првог степена 1999. године.