Полагањем цвећа на споменик народном хероју Мирку Томићу у Парцану, борцима Темнићке чете у спомен парку у Варварину, на спомен плочама угледном адвокату Марину Мариновићу на згради општинске Управе и страдалим мештанима Маскара у НОБ-у, као и на Споменицима погинулима у ратовима за ослобођење Србије у Селу Варварин, Тољевцу и Орашју, општина Варварин обележила је 7. јул, Дан устанка народа Србије у Другом светском рату.
Цвеће је положила делегација коју су чинили председник Скупштине општине Драгољуб Станојевић, помоћник председника општине Дејан Милановић и заменик председника Скупштине Братислав Ташић.
Обележавање овог датума, који је за време СФРЈ слављен и као државни празник, прилика је да се подсетимо свих наших хероја који су живот дали за слободу у борби против много веће и јаче Хитлеровске коалиције. Овом приликом поручено је да Србија и Варварин треба да се поносе својом антифашистичком борбом и да чувају традицију ослободилачких ратова.
Дан устанка народа Србије је био државни празник у Социјалистичкој Републици Србији и Републици Србији, од 1945. до 2001. године и прослављао се 7. јула.
Дан устанка обележавао је годишњицу оружане акције Рађевачке партизанске чете Ваљевског партизанског одреда, 7. јула 1941. године у Белој Цркви, код Крупња, када је Жикица Јовановић Шпанац на сеоском вашару убио два жандарма. Кафана испред које се догодило ово убиство претворена је у музеј и у њој се налази стална изложба “7. јул 1941. године”, у музеј је претворена такође и зграда сеоске општине у којој се налази изложба “Револуционарне традиције Западне Србије 1804-1981. године”.
Дан устанка се прослављао на територији читаве Србије, а централна прослава одржавана је у Белој Цркви. До 2000. године централна манифестација обележавања овог празника у општини Варварин одржавана је у Парцану, код споменика народном хероју Мирку Томићу.