У пратњи председнице општине Трстеник Милене Турк, њених сарадника и директора ЈП “Србијаводе” Горана Пузовића, Министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде Јелена Танасковић посетила је Трстеник, а затим су заједно обишли Љубостињску реку у приградском насељу Грабовац где су завршени радови у две фазе на речном кориту ове реке.
У првој фази пројекта урађено је 400 метара, а вредност овог дела инвестиције била је 50 милиона динара. Друга фаза пројекта подразумевала је стабилизацију речног корита, а вредност ових радова је 40 милиона динара.
“Влада Републике Србије је у овај пројекат уложила значајна средства тако да у наредном периоду више неће бити проблема са изливањем реке и угрожавања већег броја домаћинстава. Ја се искрено надам да је то наша прошлост и да смо са овим завршили. Наредних пар дана завршићемо и трећу фазу овог пројекта, а грађанима поручујемо да могу мирно да спавају и да не брину да ће се река изливати и направити им штету. Држава је то њима обећала и ево, то је и урадила”, рекла је министарка Јелена Танасковић.
Председница општине Трстеник Милена Турк подсетила је да је укупна дужина каналисаног речног корита Љубостињске реке у Западну Мораву 700 метара и да ће преосталих 300 метара на ауто – путу завршити извођач радова на “Моравском коридору”, до самог Ушћа, како би се ово регулисало.
“Изражавамо овим поводом велику захвалност Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде, министарки Јелени Танасковић и ЈП “Србијаводе” који су нам помогли да завршимо овај значајан пројекат другог реда за нашу општину и мештане овог насеља. Припремљен је и пројекат регулације Чаирског потока, а очекујемо средства за трајно решење овог бујичног потока који се изливао и направио велике материјалне штете једеном делу насеља”, рекла је Милена Турк, председница општине Трстеник.
Након обиласка Љубостињске реке, посету Трстенику министарка Танасковић наставила је поделом финансијске подршке у виду 47 ваучера најугроженијим пољопривредним домаћинствима која су у 2023. години претрпела велике материјалне штете уследе поплава на својим имањима и објектима. Ова врста помоћи обезбеђена је у сарадњи са Организацијом за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО).
“Поделићемо 220 ваучера у 10 општина које су највише страдале. Гледаћемо да сви који су оштећени добију ову помоћ, да могу да обнове своје засаде. То су мале парцеле које смо приликом обиласка видели и према проценама донели одлуку да помогнемо путем ваучера. Овде у Трстенику смо поделили 47 ваучера и надам се да ће пољопривредници бити задовољни и да ће успети да ублаже настале штете”, оценила је министарка Јелена Тансаковић.
У наредним данима помоћ ће бити дистрибуирана у Варварину, Ћићевцу, Куршумлији, Брусу, Ћуприји и Ражњу, а министарка наводи да су средства опредељена за укупно 222 пољопривредна газдинства из ових седам општина, која су претрпела највећу штету на усевима, земљишту и пластеницима за време прошлогодишњих поплава.
Вредносни ваучери се могу користити за куповину робе и производа намењених пољопривредној производњи, укључујући семе, садни материјал, ђубриво, пољопривредне алате и опрему, као и резервне делове и материјал за поправку пољопривредних машина.