Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да Србија од данас улази у нову фазу борбе против коронавируса, најавивши почетак кампање прикупљања крвне плазме од излечених пацијената, којом ће бити лечене новозаражене особе.
Брнабић је на конференцији за медије, поводом почетка поменуте кампање, указала на то да смо ушли у седму недељу борбе против вируса, поручивши да ће Србија, ако издржи још само мало, моћи да прогласи победу у тој борби.
Она је апеловала на све који су излечени од коронавируса и који то могу да дају крв и тиме помогну другима да победе болест. “Имамо све већи број излечених, са данашњим даном 534”, нагласила је премијерка, апелујући на одговорност, солидарност и дисциплину.
Председница Владе је оценила да је здравствени систем у Србији у протеклих седам недеља показао задивљујућу снагу и издржљивост.
“Наши здравствени радници су показали стручност, храброст и огромну упорност, на чему им се сви дивимо и захваљујемо. Наша земља и сви грађани имају данас прилику да победе у овом рату захваљујући огромној солидарности, одговорности и пре свега заједништву”, поручила је она.
Брнабић је оценила да је све ово показало још једну одлику не само нашег здравственог система, већ и института, науке и истраживача, а то је да нимало не заостајемо за много напреднијим и богатијим земљама. “Терапија крвном плазмом је терапија која се примењује само у једном броју земаља, а у Француској и САД, на пример, тек је у припреми, а ми смо кренули да је спроводимо”, рекла је Брнабић.
Она је навела да, упоредо са овим, наши научници и истраживачи раде на тестирању још једне иновативне терапије – терапије са високим интравенским дозама имуноглобулина, у чему нам помажу наши стручњаци из САД.
“Надам се да ћемо током следеће недеље покренути још једну клиничку студију са циљем спасавања живота”, додала је премијерка, поручивши да то показује да се сви заједно боримо за сваки људски живот, сваког грађанина, и да се у то улаже сво наше кумулативно знање и ресурси.
“У овој борби можемо да победимо само заједно. Молим вас да нам се јавите ако сте излечени од COVID-19 јер имате прилику да спасите макар један људски живот и да сви заједно у кратком року, за пар недеља, прогласимо победу над вирусом у Србији”, поручила је Брнабић.
Вршилац дужности директора Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) Сања Радојевић Шкодрић рекла је да велики број излечених од коронавируса у Србији жели да донира крвну плазму и нагласила да ће бити проширени капацитети за донирање и да је у припреми банка плазме.
Радојевић Шкодрић је навела да се крвна плазма излечених од COVID-19 за сада може узети у Заводу за трансфузију крви у Београду, а за пријем донора спреман je и Клинички центар Војводине.
Она је истакла да је Србија једна од ретких земаља у којој је здравствени систем сачекао потенцијалног даваоца, а не обрнуто.
Директорка Института за трансфузију крви Србије Весна Мијуцић изјавила је да се давањем плазме оболелој особи подиже њена имуна снага и на тај начин се омогућава да стандардна терапија коју користимо, a која је по протоколима, помогне свима који су оболели.
Према њеним речима, даваоци плазме могу бити особе старости од 18 до 60 година, које имају више од 60 килограма и које су оздравиле од новог коронавируса.
Мијуцић је истакла да су особе које су даваоци потпуно безбедне, и додала да сам процес давања траје просечно од 40 до 60 минута. Она је напоменула да даваоци плазме могу то поново да учине након 15 дана, што теоретски значи да у року од годину дана плазму могу дати 24 пута.
Заменица директора Инфективне клинике Клиничког центра Србије Ивана Милошевић поздравила је почетак кампање “Донирај плазму, спаси некоме живот”, додајући да давање крвне плазме није скорашња метода, већ да је одавно позната у медицини.
Куриозитет у овој ситуацији јесте да се то догађа усред пандемије коронавируса. Резултати везани за лечење заражених пацијената вирусом су доста скромни и ја се надам да ћемо покретањем ове акције имати једно велико искуство које ћемо моћи да презентујемо колегама у свету, рекла је Милошевић.