Како се понашати и заштитити током обилних падавина и поплава?

Поплаве представљају једну од најразорнијих природних катастрофа које могу погодити било коју локалну средину. Како климатске промене доприносе порасту екстремних временских услова, укључујући интензивне падавине, важност превенције и правилног понашања током поплава постаје све већа. У овом тексту доносимо кључне кораке у превенцији поплава и понашању за време њиховог трајања, како би се заштитили животи и имовина.

Како би становништво остало сигурно током обилних падавина и поплава, потребно је пратити локална упозорења. Уколико су надлежне службе издале упозорење о могућности поплава, важно је пратити вести и препоруке путем телевизије, радија или интернета. Рана реакција на упозорења може спасити живот. Одмах након проглашења евакуације напустити угрожено подручје. Пре евакуације, искључити струју и гас у кући или стану и понети основне потребе као што су лекови, документи, вода и храна и отићи на сигурно, на виши терен.

Избегавати контакт са поплављеном водом зато што може бити загађена и опасна по здравље, а у случају велике количине воде на путу или у близини стамбених објеката, избегавати контакт са њом, јер може садржати штетне материје и струју из оштећених електричних инсталација. Пажљиво возити или избегавати путовања, а у случају вожње током поплаве, никада не покушавати прећи преко потопљеног пута. Вода може бити дубља него што изгледа, а аутомобил може бити однешен бујичном водом.

Ако се лице током великих бујичниг вода или поплава налази у кући, а вода почне да надолази, обавезно се попети на виши спрат и позвати хитне службе. Никако покушавати пливање или пешачење кроз поплављена подручја, јер може доћи до струјног удара или повреда од непредвидивих препрека.

Након повлачења воде, процес опоравка може бити дуготрајан. Пре него што се људи из угрожених подручја врате својим кућама, морају да се осигурају да је објекат безбедан. Испитати могућа оштећења на електричним инсталацијама и зидовима и избегавати употребу воде из славина док надлежне службе не потврде њену исправност. Редовне провере објеката након поплаве могу спречити додатну штету и опасности, док је подршка локалне средине и локалних власти кључна за брз опоравак.

Превенција поплава и правилно понашање током ових природних катастрофа могу спасити животе и смањити материјалну штету. Одговорност је и на појединцима и на надлежним институцијама да делују благовремено и координирано. Јасна комуникација, добро планирање и правовремена акција могу значајно утицати на исход поплава и заштиту живота и имовине.

Како би се смањили ризици од природних катастрофа, укључујући и поплаве, Општина Варварин се укључила у реализацију пројекта “Јачање отпорности на природне катастрофе и унапређење стратегија приправности 2 (ПРЕПС 2)”, који финансира USAID, а реализује CRS у сарадњи са Caritasom Србије и Човекољубљем. Поред многих других активности, у оквиру овог пројекта реализује се и кампања подизања свести јавности о значају превенције, у оквиру које је настао и овај текст, а за чији садржај је искључиво одговоран аутор ових редова.

5 1 оцена
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

1 Коментар
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре
Горан
Горан
22 дани раније

Треба, пре свега, очистити корита река која личе на џунглу. Читаве шуме расту у коритима река и када наиђу велике воде ето поплава. Упутства имају сврху када се све мере заштите пре тога предузму. Исликајте корита река у општини и поразговарајте са стручњацима о томе. Кукање после поплава не помаже много.

Срдачан поздрав,
професор Горан Миленковић

1
0
Ваш коментар на ову вест?x