Црвени крст у Варварину једна је од најстаријих хуманитарних организација у Србији. Основан је 30. децембра 1876. године и поводом овог великог јубилеја, 147 година од оснивања на нашим просторима, Црвени крст Варварин је обележио овај значајан датум свечаном седницом Управног одбора, уз присуство члана Привременог органа општине Варварин Саше Живадиновића, сарадника, представника јавних установа и предузећа и волонтера.
Секретар Црвеног крста у Варварину Љиљана Арсић подсећа да историјски подаци о постанку Црвеног крста на нашим просторима кажу да се давне 1876. године, на Варваринском пољу, налазио збег избеглица са југа Србије. Народ из источних крајева – нишког, а нарочито алексиначког и нешто ражањског среза, бежећи са страхом од турске најезде остављао је у масама своје домове и са својим чељадима, терајући спред себе своју стоку, бежао је у крајеве преко Велике Мораве трежећи заштиту.
“Један део народа прешао је Велику Мораву код Варварина и разместио се по целом темнићком срезу. Избеглица је било тако много, да нису могли бити сви смештени по кућама и другим зградама у селима, већ под ведрим небом. Избеглице су биле заузеле све слободне куће у Варварину и све колибе у варваринском пољу, а неки од њих су правили и земунице. Како је била зима, беда је била велика. Народ го и бос, без хране и одеће. Била је потребна хитна помоћ, да не би народ, нарочито нејач, скапали. Ту помоћ пружио им је народ из Темнића, али то је било мало, требало је предузети хитне мере да помоћ дође што пре. Увиђајући ову потребу, избеглицама је притекла у помоћ ондашња српска влада преко Црвеног крста. Образован је нарочити одбор – Одбор за помоћ ретним страдалницима на челу са Митрополитом Михаилом, а одобрени су и нарочити кредити за ту сврху. Народу је притекла у помоћ и Русија пославши одећу и храну”, подсећа Љиљана Арсић.
Одбор за помоћ ратним страдалницима је послао децембра 1876. године Среској власти у Варварину 200 дуката цесарских да се купи храна за сиротињу, посредством за то одређеног одбора и то: свештеника Аксентија Милићевића, учитеља Јована Јовановића и Милете Петровића. По другом документу, дошла је и помоћ у оделу и другим намирницама, које је послала Русија и коју је делио Црвени крст преко свога секретара Раше Милошевића, ради чега је исти и долазио у Варварин.
Црвени крст Варварин већ 147 година помаже свима онима којима је помоћ потребна, у свим условима, а из ове хуманитарне организације упућена је захвалност свим донаторима, сарадницима и волонтерима на успешној сарадњи, уз жеље да се та сарадња и у наредном периоду успешно настави.