У Градској управи Крушевца подељени су уговори и Одлуке у оквиру програма самозапошљавања који реализују Град Крушевац и Национална служба за запошљавање – филијала Крушевац. Средства за самозапошљавање у 2024.години, у виду субвенције, исплаћују се у једнократном износу од по 300.000,00 динара, а по 330.000,00 за инвалидна лица.
Учешће Града је 51%, док Национална служба за запошљавање обезбеђује 49%. Градоначелник Крушевца Иван Манојловић уручио је уговоре – субвенције за 56 лица у укупном износу од 16,8 милиона динара.
“Овом мером олакшава се корисницима да се баве одабраним привредним и услужним делатностима. Такође, утиче се на смањење сиве економије и стопе незапослености која је сада испод 7%. Постоје и додатни начини да обезбедите средства за ваше послове, а да нису у колизији са програмима Националне службе за запошљавање. Уз помоћ Владе Немачке и организације ИДЦ, обезбеђена је куповина опреме и машина, као и менторска подршка, обука и едукација пословно заинтересованих кандидата. Прошле године, додељивали смо ове донације два пута, а вредност је била око 3.000,00 евра по кориснику”, изјавио је градоначелник Манојловић.
Према његовим речима, планира се мини сајам привредника, (почетком наредне године) са акцентом на промоцији нових предузетника, малих и средњих произвођача, породичних фирми, али и у циљу да се представе нови производи и услуге и афирмише социјално предузетништво.
Директор филијале Националне службе за запошљавање за Расински округ, Александар Јовановић, каже да се кроз овакав вид субвенција јача домаћа привреда и подстичу предузетници да у родном граду оснивају бизнис, запосле нова лица, направе мале породичне фирме…
“Крушевац је међу првим градовима у Србији почео да сарађује са НСЗ. Кроз локалне акционе планове запошљавања, ова сарадња траје дужи низ година и можемо се похвалити са много нових привредних субјеката. Осим Локалног акционог плана запошљавања (ЛАПЗ), који се реализује заједно са Градом, НСЗ нуди и пројекте и програме за приправнике, стручну праксу, стицање практичних знања, као и подршку за послодавце који запошљавају теже запошљиве категорије, особе са инвалидитетом… Постоји и програм Гаранција за младе, који је прилагођен овој популацији”, подсећа Јовановић.
Директор Јовановић поделио је Одлуке за 21-ог новог добитника субвенције на основу закљученог Анекса споразума. Потписивањем Анекса споразума опредељена средства за програм су увећана, тако да је укупан износ субвенције око 23,4 милиона динара, од чега су 11,9 милиона – средства Града и 11,5 – средства Националне службе. Он истиче да је износ за Програм самозапошљавања увећан за око 6 милиона динара и ове године субвенције су додељене за укупно 77 лица.