Categories: Инфо

Превенција пожара: Како спречити катастрофу и заштитити животе и имовину

Пожари су природна катастрофа која сваке године односи животе и уништава имовину широм света. Иако су неки пожари последица природних феномена, као што су удари грома или вулканске ерупције, највећи број пожара изазивају људске активности. Превенција пожара је кључна у очувању људских живота, природе и економије, а у наставку текста представићемо најважније мере које могу смањити ризик од избијања пожара, као и савете како поступити у случају да до пожара ипак дође.

Најчешћи узроци пожара у урбаним и руралним срединама укључују, пре свега, непажљиво руковање ватром (лоше угашени роштиљи, камповске ватре или бачене цигарете често су извор ватре која се брзо може проширити), али и електрични кварови (неисправне инсталације и опрема могу изазвати варнице које могу запалити околне материјале). Узрочници пожара су и неправилно складиштење запаљивих материјала (бензин, боје, хемикалије и други запаљиви материјали морају се држати далеко од извора топлоте), као и природне појаве (гром, јак ветар и екстремна суша могу погодовати брзом ширењу пожара, поготово у шумовитим подручјима).

Најважнија мера у превенцији пожара је подизање свести и едукација грађана. Свако мора бити свестан ризика који пожари носе, као и поступака који могу спречити њихово избијање. Организација радионица, семинара и јавних кампања може значајно смањити број људских грешака које доводе до пожара. Запаљиви материјали не смеју бити остављени у близини зграда или суве вегетације, неправилно одлагање смећа или дрвеног материјала може бити окидач за пожар, посебно у сушним периодима, док је организовано сакупљање и уклањање запаљивих материјала обавеза сваке заједнице. Забрана или ограничење паљења ватре у шумама и другим ризичним подручјима током летњих месеци значајно смањује могућност избијања шумских пожара, једино у случајевима када је коришћење ватре неопходно и тада би требало користити само предвиђене зоне, а ватру увек угасити до краја.

Електричне инсталације у домаћинствима и пословним објектима треба редовно проверавати како би се спречили кратки спојеви и други кварови који могу изазвати пожар, редовна контрола смањује ризик од пожара изазваних неисправним апаратима или инсталацијама, али и противпожарни системи, као што су аларми и прскалице, могу спасити животе и минимизирати штету у случају пожара. Посебно је важно да ови системи буду инсталирани у великим објектима, зградама и јавним установама.

Упркос свим мерама превенције, пожар је у неким ситуацијама неизбежан. У том случају је најважније остати прибран и следити неколико кључних корака попут ургентног позива ватрогасцима, јер што пре позовете надлежне службе, то су веће шансе да пожар буде угашен на време. Такође, увек будите свесни излаза у случају опасности и следите евакуационе руте, а ако је пожар мали и још није измакао контроли, можете покушати да га угасите противпожарним апаратом, али не ризикујте свој живот, некада је најбоље удаљити се и сачекати ватрогасце.

Превенција пожара је одговорност свих нас. Редовно спровођење мера безбедности, едукација и подизање свести грађана могу значајно смањити број пожара и штете које они узрокују. Само заједничким напорима можемо заштитити животе, имовину и природу од разорне моћи ватре.

Како би се смањили ризици од природних катастрофа, укључујући и пожаре, Општина Варварин се укључила у реализацију пројекта “Јачање отпорности на природне катастрофе и унапређење стратегија приправности 2 (ПРЕПС 2)”, који финансира USAID, а реализује CRS у сарадњи са Caritasom Србије и Човекољубљем. Поред многих других активности, у оквиру овог пројекта реализује се и кампања подизања свести јавности о значају превенције, у оквиру које је настао и овај текст, а за чији садржај је искључиво одговоран аутор ових редова.

5 2 гласова
Гласање за чланке

О аутору

Новинар, главни и одговорни уредник портала.

Више од аутора

Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре

Још информација

Categories Инфо

Од 10. јануара наплата путарине на деоници Крушевац (Кошеви) – Врњачка Бања

Влада Србије је одредила нове цене за деоницу Моравског коридора од Крушевца (Кошеви) до Врњачке…

Опширније
Categories Инфо

Током празника измењен ред вожње

Према информацијама надлежних, током новогодишњих и божићних празника, трстенички Дом здравља “Др Сава Станојевић” радиће…

Опширније
Categories Инфо

Измене у реду вожње “Југопревоза” током викенда: Укидање појединих линија

Од 14. децембра крушевачки превозник “Југопревоз” увео је измене у реду вожње аутобуса на појединим…

Опширније