Дани историје и културе Темнића и Левча: Реконструкција српске народне ношње

Поред традиционалног саборовања историчара у Горњем Крчину, посетиоци овогодишњих Дана историје и културе Темнића и Левча имали су прилику да погледају и несвакидашњу реконструкцију народне ношње из Темнића и Левча из из XVIII и XIX века. Колекционар српске народне ношње, историчар Бојан Томић из Варварина, приликом реконструкције народне ношње истакао је да је тешко обухватити све, из разлога што постоје бројни типови народних ношњи из тог периода, када су у питању Темнић и Левач, а које се разликују чак и по томе да ли су ближе Морави, или су у вишим деловима, у Левчу.

Он је овом приликом представио стари тип и нови тип народне ношње, нагласивши да постоје значајне студије које су остале забележене, а осим путописа где путописци описују како је изгледала стара ношња наших крајева, подсетио је да су најзначајнија истраживања на ову тему одрадили Станоје Мијатовић и Тодор Бушетић, који су почетком крајем XIX и почетком XX века истраживали ове крајеве и забележили како се становништво облачило.

“На старом типу темнићке ношње можемо да видимо утицај досељеника који су долазили у ове крајеве. Сукња је била обично дужа, скоро до земље, звала се раније “зивјача” и “сукња на преклоп”, прслук се носио са кратким или дугим рукавима и звао се “памуклија”, традиционално се носио појас и носиле су се класичне шумадијске чарапе, с тим да су опанци били другачијег типа, нису били као шумадијски данас, него су били “тешњаци”, тесни стари опанци од свињске коже. Тек касније почињу да се користе традиционални шумадијски опанци. Нови тип ношње је већ ближи класичној шумадијској, носио се прслук, носила се кошуља од српског платна са везом, тканице које су биле црне боје и шумадијска сукња са каро дезеном, црне чарапе и шумадијски опанци”, навео је Бојан Томић.

5 2 гласова
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре
0
Ваш коментар на ову вест?x