Представљен пројекат “Младима на селу, подршка на делу”

Факултет за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи био је домаћин презентације под називом “Истраживања о креативним потенцијалима младих за развој руралног туризма на територији општине Врњачка Бања”. На основу мишљења младих и стручне јавности Врњачке Бање, ову презентацију је израдио Забаднобалкански институт (WEBIN) из Београда. Извештај са препорукама односио се на активизам младих до ревитализације сеоских средина у Врњачкој Бањи.

“Истраживање је једна од активности пројекта “Младима на селу, подршка на делу” из РЕЛОА Д2 програма, који спроводи Центар за децу и омладину Врњачка Бања, са партнером WEBIN институтом из Београда, технички је подржан од УНДП, док је финансијски подржан од стране Европске уније и општине Врњачка Бања”, каже Валентина Крстић, менаџер пројекта “Младима на селу, подршка на делу” и председница Центра за децу и омладину Врњачка Бања.

Она додаје да ће се кроз овај пројекат моћи видети шта је потребно креативно осмислити, а да би се развила туристичка понуда. Исто тако моћи ће да се сагледа шта је то потребно покренути, уз касније препоруке локалној самоуправи за наставак активности.

Сарадник на пројекту из Западнобалканског инситута Марко Стојановић презентовао је резултате истраживања и том приликом рекао да добијени прелиминарни резултати доносе доста занимљивих налаза и препорука, као и да сарадња са Врњачком Бањом, као локалном заједницом, може да се настави.

“Почели смо ове године да се бавимо истраживањима у Србији, а праву активност и прво истраживање које смо конкретно реализовали управо је ово у Врњачкој Бањи. Истраживање је донело низ закључака и показало је да село има потенцијал да пружи младима квалитетан живот, у пуно аспеката у једнакој мери као и град, јер оно што траже у граду, много тога ће наћи на селу. То је, пре свега, њихова потреба за рекреацијом и за једним ментално здравим животом и уређеношћу. Оно што младима на селу недостаје јесте пре свега саобраћајна комуникација, бољи интернет, али и могућности где услед недостатка истих пуно младих одлази из села. Други важан разлог зашто су млади приморани некада да напусте село јесте недостатак довољно прилика и могућности и морамо због тога радити са младима на отварању истих”, рекао је Марко Стојановић, додавши да није неопходно да држава сама запошљава младе, већ је потребно да сви помогну младима и да им се створе услови да могу сами да искористе своје креативне потенцијале и развију могућности у оним аспектима у којима сматрају да је потребно.

0 0 гласова
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре
0
Ваш коментар на ову вест?x