Предавање на тему симптома, превенције и о најновијим методама лечења рака дојке вечерас су у Бошњану одржали реномирани стручњаци: директорка Дома здравља “Др Властимир Годић”, др Јасмина Ракић, специјалиста радиологије, др Рада Јоксимовић Змејкоски, директорка Дома здравља Крушевац, др Марина Костић и директорка Опште болнице Крушевац, др Весна Стевић Гајић. Скупу је присуствовала председница општине Варварин др Виолета Лутовац Ђурђевић, а организатор овог информативно – здравственог догађаја је Удружење жена “Дар”.
Председница општине се захвалила гошћама на издвојеном времену за учешће на једној овако важној трибини и оценила да ни једна општина, попут општине Варварин, није организовала једно овако важно предавање, са учешћем медицинских стручњака попут директорке Опште болнице Крушевац, Дома здравља Крушевац, али и др Раде Јоксимовић Змејкоски, која се одазива сваке године, када су актуелне ове здравствене теме, али и која редовно организује превентивне прегледе.
“Не постоји нико од нас ко је потпуно здрав, увек се пронађе нешто, али ја се заиста уздам у нашу позитивну енергију и знам да нас то краси, све нас из Варварина, тако да шта год да нас задеси ми смо карактеристични по томе што се боримо и што из сваке борбе излазимо као победници. Зато вам кажем, немојте да се плашите, обавезно на време јављајте се својим изабраним лекарима, одрадите опште анализе и немојте да се плашите, као што кажу, “мора увек нешто да се нађе”. Не мора да се нађе, у то будите сигурне”, поручила је председница општине др Виолета Лутовац Ђурђевић.
Директорка Дома здравља Крушевац, др Марина Костић, наглашава да су ове трибине од великог значаја, поготово за жене које живе на сеоском подручју, пре свега ради подизања свести о превенцији. Она је истакла и одличну сарадњу са варваринским Домом здравља “Др Властимир Годић” и директорком др Јасмином Ракић, као и са Општом болницом Крушевац, а са заједничким циљем, очувањем здравља свих становника.
“Месец октобар је месец борбе против карцинома дојке, тако да се ми трудимо свим силама да организујемо што већи број предавања. Јако је битно када чујете живу реч о ономе шта може да буде као компликација и како можемо да спречимо, да превенирамо да не дође до обољења. То и јесте суштина рада сваког Дома здравља, тако да је ова трибина јако посећена била и ја се захваљујем свим мештанкама Бошњана које су присуствовале и које су постављале питања и то је нама потребно, оваква интерактивна дискусија, да жене нас питају шта их интересује, а самим тим овај долазак омогућиће нам и да обухват свих скрининг прегледа које радимо буде много већи”, истакла је др Марина Костић.
Специјалиста радиологије, др Рада Јоксимовић Змејкоски, похвалила је рад Удружења жена “Дар” из Бошњана, општинског руководства и директорке варваринског Дома здравља др Јасмине Ракић на овако добром и квалитетном предавању, али и великом одзиву жена овој информативно – здравственој трибини.
“Ово је све осмишљено са циљем да се повећа свест о превентивним прегледима, нарочито када је у питању карцином дојке, пошто је иначе месец октобар месец борбе против карцинома дојке. Желимо да поздравимо све наше даме и да их позовемо да дођу на превентивне прегледе, да дођу кад их ништа не боли, јер то је јако важно, тада се откривају, можда, на време неке ствари које су излечиве у 98% случајева. Хвала свима који разумеју потребу и препознавање оваквог начина интерактивног рада и желим још једном да нагласим да је потребно подићи свест о превентивним прегледима”, поручила је др Рада Јоксимовић Змејкоски.
Рак дојке представља водећи узрок оболевања и умирања од малигних болести у женској популацији широм света. Према подацима Светске здравствене организације, у свету се годишње региструје око 2.260.000 оболелих жена, док од исте болести сваке године умре преко пола милиона њих. Управо зато се октобар, као Међународни месец борбе против рака дојке, обележава у многим земљама широм света, како би се скренула пажња на високу распрострањеност ове болести и подигла свест о значају превенције, раног откривања и правовременог започињања лечења особа оболелих од карцинома дојке. Када се открије на време рак дојке је излечив у преко 90% случајева, јер су тада терапијске могућности веће и лечење је ефикасније, чиме се подиже квалитет живота оболелих жена.
Србија, у овом погледу не заостаје за светским трендовима, па је тако и у нашој земљи рак дојке водећи малигни тумор у оболевању и умирању жена. Рак дојке представља и један од водећих узрока превремене смрти код жена у Србији и он је на трећем месту као узрок смрти код жена од 45. до 64. године, после цереброваскуларних болести и исхемијске болести срца.