У конгресној сали зграде Термоминералног купатила у Врњачкој Бањи, у петак 15. септембра, свечано је отворен Национални симпозијум “Шећерна болест 2023: не само гликемија!”, у организацији Специјалне болнице “Меркур”. У име домаћина, свих запослених и менаџмента, на самом почетку скуп је поздравио др сци. мед. Дејан Станојевић, директор “Меркура”, изразивши своје задовољство што је ове године симпозијум изазвао велико интересовање и посећеност.
“Значајна ставка по којој се разликујемо од осталих рехабилитационих центара јесте лечење шећерне болести. Наиме од 1976. године у “Меркуру” постоји ендокринолошко одељење за оболеле од шећерне болести. Кроз све ове године посебну пажњу смо придавали усавршавању медицинског кадра и створио се један велики мултидисциплинарни тим лекара, сестара, терапеута, који су и снага ове установе. Захваљујући томе смо 2008. године од стране Фонда препознати као установа која може да буде центар за едукацију оболелих од шећерне болести, а у циљу превенције компликација, тако да сви пацијенти који су старији од 18 година и на инсулинској су терапији могу једном у 4 године, 10 дана о трошку Фонда, да буду код нас у програму едукације. Због свега наведеног данас смо баш овде у “Меркуру”, на симпозијуму о шећерној болести и то седми пут по реду”, рекао је у оквиру свог излагања др сци. мед. директор СБ “Меркур” Дејан Станојевић и додао да истраживања у оквиру дијабетеса, посебно терапије за дијабетес, напредују крупним корацима последњих година и откривају се нове терапијске опције које на оваквим скуповима могу бити презентоване колегама.
Академик проф. др Небојша М. Лалић, председник Републичке комисије за дијабетес, отворио је симпозијум који је ове године окупио 200 лекара.
“Овај скуп, на коме се размењују најновији трендови о третману дијабетеса, на наше велико задовољство већ је постао традиција у “Меркуру” и Врњачкој Бањи и на наше задовољство одржава се у центру Србије где се спроводи едукација оболелих од дијабетеса”, изјавио је професор Лалић који је одржао предавање на тему “Терапија типа 2 дијабетеса: нови циљеви и нове терапијске могућности”.
Из свих референтних Универзитетских центара Србије: Нови Сад, Крагујевац и Ниш, предавања су одржали професори са Медицинских факултета. Тим лекара “Меркура”, као Националног едукационог центра за дијабетес и водеће установе када је ова болест у питању, био је активно укључен у предавања на теме едукације, превенције и терапије дијабетеса. Прим др Данијела Карамарковић и др Владан Миодраговић били су предавачи на панелу са темом “Нутритивна медицинска терапија и физичка активност у Специјалној болници “Меркур”: практични аспекти”.
Дијабетес је комплексно обољење које током година напада све виталне органе и зато су циљеви тродневног националног симпозијума о дијабетесу били да се ова болест сагледа мултидисциплинарно, као и да се презентују најновији трендови у терапији ове болести.