XII Етно фестивал: Рекордан број излагача и посетилаца, концерт Радише Урошевића, Фестивал обишао и помоћник министарке пољопривреде Александар Богићевић

XII Етно фестивал у Варварину окупио је ове године велики број излагача из општина Расинског округа, али и из Србије. Представила су се Удружења, Туристичке организације, појединци из Крушевца, Рибарске Бање, Рековца, Деспотовца, Јагодине, Параћина, Бора, Ниша, Лесковца, Прокупља, Крагујевца, Трстеника, Александровца, Бруса, Ћићевца…

Фестивал је отворила председница општине др Виолета Лутовац Ђурђевић најавивши дефиле предшколаца Предшколске установе “Наша радост” поручивши да управо због њих постојимо и они покрећу и дају печат лепоте целој општини Варварин. Она је изразила задовољство чињеницом да је овогодишњи Етно фестивал, 12. по реду, окупио највећи број излагача и посетилаца.

“Драго ми је што је овогодишњи Етно фестивал један од најпосећенијих Етно фестивала у организацији Општинске управе и локалног руководства. Драго ми је да смо успели, сви заједно, да отерамо облаке и позивам вас да данас учествујете сви активно, да обавезно пробамо специјалитете, наравно и гулаш и да сви уживамо у концерту који је поклон општине Варварин грађанима наше општине, али и свим гостима, са господином Радишом Урошевићем”, поручила је председница општине др Виолета Лутовац Ђурђевић.

Окупљеним грађанима обратио се и помоћник министарке пољопривреде, шумарства и водопривреде за рурални развој Александар Богићевић истакавши да држава и министарство подржавају све манифестације које негују народно стваралаштво и промоцију лепота свих крајева Србије. Он је нагласио да је веома лепо када се из Београда у Варварин однедавно дође за мање од два сата, новим и прелепим ауто-путем.

“Министарство пољопривреде подржава овакве манифестације које се баве очувањем традиције. Оно што је нама најпотребније сада, то је да очувамо своју традицију и да будемо јединствени и зато вам све најбоље желим и да ова наша деца имају лепу будућност и зато живела деца, живео Варварин и живела Србија”, поручио је Александар Богићевић.

Након дефилеа предшколаца наступила су културно-уметничка друштва из општине Варварин, “Вук Караџић” из Орашја, “Коло” из Обрежа, “Дејан Милетић” из Бачине, “Бошко Југовић” из Бошњана и “Јован Курсула” из Села Варварин, а затим је председница општине др Виолета Лутовац Ђурђевић, са помоћником министарке пољопривреде Александром Богићевићем и народном посланицом Невеном Ђурић, обишла све излагаче и захвалила им се на учешћу у XII Етно фестивалу.

XII Етно фестивал увеличала је и легенда народне музике, познати естрадни уметник Радиша Урошевић који је одржао солистички концерт, уз пратњу оркестра Милана Јовановића Куте и Алексе Стевановића и са гостима, младим надама народне музике, Јаковом и Растком Јовановићем – Кутићима! Шумадинац од главе до пете и девојче из Поморавља играли су коло у центру Варварина!

Након концерта, председница општине уручила је награде најбољим екипама које су се такмичиле у категоријама: Традиционална српска трпеза; Пецива, торте и колачи; Зимница; Темнићки котлић; Чувамо старе занате; Пића српских домаћина; Српски пчелар; Најлепши штанд. Специјалне награде уручене су школама из темнићког краја и Предшколској установи “Наша радост”, а специјалну награду за најмасовнији штанд и промоцију традиције добила је Унија жена СНС Расинског округа.

У категорији “Производи од меда и чајеви” прво место освојила је Пољопривредно-ветеринарска школа са Домом ученика из Рековца, најукуснији котлић скувала је екипа “Бистрички вукови” из Петине, најукуснија слана традиционална српска јела и пецива припремила је екипа “Бистричке чаролије” из Дворана, а најукуснија слатка традиционална српска јела и пецива припремила је Зорица Жижић из Лесковца.

У категорији слатке традиционалне зимнице српских домаћица прво место припало је екипи “Фруктис” из Варварина, Удружење жена “Слатки залогај” из Рековца освојило је прву награду за најбоље припремљену слану традиционалну зимницу српских домаћица, а у категорији “Чувари старих заната” прво место, у великој конкуренцији, освојила је Ткачка радионица “Етно стил Гочманац” из Крагујевца.

Најбоља вина, ликере и ракију представила је екипа “Избенички мунгоси” из Избенице, најразноврснији штанд имала је ОШ “Свети Сава” из Бачине, а најоригиналнији Средња школа Варварин. За најлепши штанд проглашена је презентација “Избеничких мунгоса”, који су имали и најмлађег члана екипе на овогодишњем Етно фестивалу.

Етно фестивал, који општина Варварин организује у оквиру обележавања 23. септембра, Дана општине и годишњице Варваринске битке, посетили су и председница општине Трстеник Милена Турк, члан Извршног одбора Главног одбора Српске напредне странке Ненад Дејановић, представници јавног, културног и политичког живота Расинског округа.

5 1 оцена
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре
0
Ваш коментар на ову вест?x