У Народном музеју у Крушевцу премијерно је отворена национална изложба “Прећутани злочин – зверства албанских квислинга над Србима и Јеврејима на Косову и Метохији у Другом светском рату” и трајаће до 25. марта.
Изложбу је приредио, у сарадњи са Народним музејом Крушевац, Музеј жртава геноцида, Музеј Југославије, Војни и Етнографски музеј, а такође и ансамбл народних игра и песама Косова и Метохије “Венац” који је извео пригодан културно – уметнички програм у којем су изведене традиционалне народне песме из јужне српске покрајине.
Аутор ове националне изложбе је историчар др Ненад Антонијевић, музејски саветник у Музеју жртава геноцида, а поставку је уредио кустос др Никола Радосављевић Према речима в.д. директора Народног музеја Крушевац, Николе Пантелића, ова изложба се премијерно отвара у Крушевцу, са посебним значајем на генерације које долазе и које ће и овим путем уметности моћи да се информишу о теми злочина над Србима и Јеврејима током Другог светског рата, извршених од стране албанских квислинга.
Др Ненад Антонијевић је истакао да су злочини албанских квислинга дуго запостављани у СФРЈ у име братства и јединства и да је изложба озбиљно и темељито припремана. Дејан Ристић, директор Музеја жртава геноцида у Београду, дао је образложење о избору Крушевца за националну премијеру изложбе.
“Крушевац је изабран као први град за отварање изложбе из више разлога – као престоница Лазаревог царства, симбола боја на Косову, цркве Лазарице и свега другог што чини исконску националну борбу за очување свете српске земље”, изјавио је Ристић.
Пригодну беседу одржао је владика крушевачки Господин др Давид Перовић, помињући конкретне велике злочине албанских банди на Космету. Градоначелница Крушевца Јасмина Палуровић је рекла да младим генерацијама дугујемо чување истине, али и обавезу да једни другима пружимо руку и поделимо знање о стварним догађајима и да чувамо своје историјско и културно наслеђе.
Изложбу је отворила помоћница министра културе Данијела Ванушић, а реализацију овог пројекта подржали су Министарство културе и Фондација Музеја жртава геноцида.