Новим сортиментом јагоде и купине остварити доминацију на европском тржишту

Како би Србија остварила доминацију на европском тржишту у производњи јагодастог воћа, потребно је пратити трендове и потребе тржишта и користити нове напредне технологије у гајењу овог воћа, првенствено јагода и купина, бар када је у питању темнићки крај.

То је и била тема веома посећеног семинара који је одржан у суботу увече у Варварину, а у организацији Општине Варварин и фирме “Зелени хит” д.о.о. из Београда. Предавање је држао проф. др Небојша Момировић са Пољопривредног факултета Универзитета у Београду и том приликом представио нове сортименте јагоде и купине.

Момировић наглашава да је циљ да се сви пољопривредници који се баве производњом јагодастог воћа и сви откупљивачи јагодастог воћа који ово воће откупљују за замрзавање или за пласман за свежу потрошњу уједине на пројекту остваривања доминације на европском тржишту.

“Заједно са “Зеленим хитом” и неколико наших Института и Факултета укључује се на овај пројекат са својим истраживачким капацитетима и желимо да нови сортимент и нову технологију гајења ставимо у службу добијања производа који у себи неће имати остатке пестицида и са којим ћемо ми, захваљујући супер квалитету, премијум квалитету, захваљујући доброј здрвственој исправности, добити јако добре цене и у наредних 4 до 5 година изградити добре нове позиције у Европи”, наводи проф. др Момировић.

У овом тренутку боровница је производ за који влада интересовање у Немачкој и Холандији и која се пласира на њиховом тржишту и тржишту Западне Европе, произвођачи имају добру зараду, а жеља је да се ово тржиште и добра цена омогуће и јагоди, купини и малини, како за свежу потрошњу, тако и за замрзавање.

Проф. др Небојша Момировић истиче и да на европском тржишту сада долази до потпуне промене зато што је стандардни сортимент јагодастог воћа практично иживео своје време тако да се, по његовим речима, све селекционе куће сада труде да донесу нове сорте.

“Оно што је тема данашњег семинара јесте да нове сорте, осим што морају да буду још лепше, боље обојене, да се дуже чувају у малопродајним ланцима до момента док се не одлучи купац да их купи, мораће да имају значајно већи проценат шећера. Ми смо навикли да јагоду продајемо са садржајем шећера, вредности брикса 5,5, евентуално 6 најбољи квалитет, сада су захтеви да имамо преко 10, да имамо јаку арому и то је случај и за ране и за касне сорте”, објашњава проф. др Момировић.

Он истиче и да се од Србије очекује да има јагоду током целе године и зато је потребно ширити производњу новим сортама, попут Албионе, али и другим.

“Мораћемо да се сви заједно организујемо да те сорте, под тим клубским именом произведемо, сакупимо и пошаљемо крајњем купцу по цени која ће бити значајно виша него садашња. То не важи само за јагоду, важи и за купину, Лох Нес је једно време обећавао доста, али је сорта која је доста нестабилна, има слабу биолошку снагу и виталност, после пет година врло брзо склона је изрођавању и морамо да је мењамо са сортама од раних до најкаснијих”, наводи проф. др Небојша Момировић.

Најраспрострањеније пољопривредне културе у темнићком крају баш су јагода и купина, које су изузетног квалитета и углавном су ранијих година пласиране на тржиште Руске Федерације. Са новим технологијама и трендовима може се доћи и до још бољег производа и одличне и стабилне цене и зато су овакви семинари за произвођаче јагодастог воћа од великог значаја, што доказује и велики број присутних произвођача овом предавању.

0 0 гласова
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре
0
Ваш коментар на ову вест?x