После представљања у Галерији РТС у Београду, књига “МЕТА – Варварински мост” (“TARGET. Die Brücke von Varvarin”) имала је промоцију и у Варварину. О књизи су говорили аутор Габријела Сенфт и политиколог Братислав Ташић.
Ради се о збирци докумената о НАТО злочину у Варварину и његовим последицама, а аутор књиге је фоторепортерка Габријела Сенфт из Берлина која је судбину током НАТО агресије делила са српским народом.
Немица која није заборавила НАТО злочине над Србима Габријела Сенфт подсећа да се у Београду априла месеца 1999. године прикључила иницијативи “Мајке против рата” из разлога што су немачки војници после много година били умешани у један рат, у бомбардовање тадашње Савезне Републике Југославије.
“Од самог почетка агресије супростављала сам се томе и ми смо покушали да покажемо да постоје и други Немци који се боре да престане рат, да нема више ратова. Један човек у Београду нам је рекао “идите кући, вратите се назад и молим вас причајте истину у Немачкој, причајте истину о Србији”, али ја нисам хтела да се вратим, ја сам остала у Србији”, подсећа Габријела Сенфт нагласивши да је Варварин био место где је много цивила убијено.
“Одлучила сам да дођем у Варварин зато што је у бомбардовању много цивила убијено, као и у многим другим местима, а није било војних циљева. То што је у неколико минута у Варварину урађено, целог живота људи не могу да се опораве од тога. Ја сам један активиста за мир у свету и идем у све друге земље где се дешавају ратови како бих помогла тим људима да свет сазна шта се тамо дешава”, каже Габријела Сенфт.
Књига “Мета”, која је објављена у Немачкој 2014. године како би се, према њеним речима, глас Варварина чуо и у њеној земљи, сада је преведена и објављена у издању РТС-а. Књига садржи 212 фотографија, пратећих текстова и интервјуа са обичним људима током НАТО агресије који су директно били погођени, остали без својих најближих, имовине, радних места, здравља, а сведочанства људи објављена у овој књизи и фотографије настале су на путовањима ауторке по Србији од априла 1999. до 2011. године.
Габријела Сенфт се прикључила иницијативи “Мајке против рата” и први пут боравила у Србији у априлу 1999. са 130 мировних активиста. Након тога више пута је боравила у нашој земљи и била иницијатор оснивања Фонда намењеног материјалној подршци жртвама у Варварину и њиховим породицама чији рад траје и данас.