Обележена 20. годишњица злочина на мосту у Варварину

Поменом жртвама убијеним у бомбардовању Варваринског моста и полагањем венаца на споменик жртвама на обали Велике Мораве, обележена је двадесета годишњица овог злочина. Обележавање је отпочело Богослужењем у цркви Успења Пресвете Богородице у Варварину, након чега је свештенство Архијерејског намесништва темнићког одржало помен код Спомен обележја жртвама НАТО бомбардовања.

На споменик жртвама венце су положиле породице страдалих, директор Безбедносно информативне агенције (БИА) Братислав Гашић, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и Светозар Алексов, председник општине Варварин Војкан Павић и заменица председника Виолета Чолаковић, председник Скупштине општине Варварин Драгољуб Станојевић и његов заменик Братислав ташић, припадници Војске Србије (команда Крушевачког гарнизона), Народне посланице др Виолета Лутовац Ђурђевић и др Драгана Баришић, градоначелница Крушевца Јасмина Палуровић и председник Скупштине града Живојин Милорадовић, начелник Расинског управног округа Бранислав Весић, представници општина из Расинског округа, СПЦ, школа, предузећа, установа, политичких странака, удружења…

Венац на споменик жртвама поред моста положила је и делегација коју је предводио некадашњи премијер Србије и потпредседник Владе Савезне Републике Југославије Никола Шаиновић.

На комеморативном скупу окупљеним грађанима обратио се најпре председник општине Варварин Војкан Павић који је подсетио на злочин од пре двадесет година када су снаге НАТО авијације у оквиру акције са више пројектила погодиле варварински мост и усмртиле и раниле неколико десетина људи, срамно их називајући “колатералном штетом” и нагласио да је Варварин те 1999. године делио судбину целе Србије.

“У сред дана тог 30. маја 1999. године извршен је злочин у које је убијено десет цивила а повређено више десетина грађана. Званичници НАТО-а овај напад су назвали легитимном војном метом, а страдање цивила “колатералном штетом”. Оваквим безочним лажима као да су желели да још једном убију и жртве и преживеле”, рекао је председник Павић.

Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Светозар Алексов истакао је у свом обраћању да се овакав злочин никада нигде не понови и никада не заборави.

Ученици Средње школе Варварин, после официјелног обраћања, извели су рецитал, а симболичним бацањем венца са моста у част невиних жртава, одата им је последња почаст. Венац традиционално баца најбољи ђак варваринске средње школе, а ове године, церемонију којом се окончао скуп, обавила је ученица завршне године Гимназије Сара Крстић.

Тридесетог маја 1999. године, у 13:25, авиони НАТО агресора бомбардовали су мост у Варварину у два наврата. Тада је погинуло 10 недужних цивила, тешко рањено 17,  а више десетина лакше повређено. У првом нападу мост је погођен са две ракете, а као последица бомбардовања мост је одвојен од средњег носача и срушен у реку и том приликом погинуле су три особе, а најмање пет је било повређено. Иако је мост већ био срушен, авиони НАТО агресора су се неколико минута касније вратили и испалили још две ракете које су усмртиле седам и тешко повредиле још дванаест цивила који су дошли до моста како би помогли повређенима у првом нападу.

Међу убијеним цивилима била је и петнаестогодишња Сања Миленковић, ученица математичке Гимназије у Београду која је претходне године била ђак генерације у варваринској основној школи, а можемо рећи и најуспешнији ученик у историји Варварина која је освајала бројне награде на општинским, републичким и савезним такмичењима. Она се у том тренутку враћала кући са другарицама када су јој НАТО агресори одузели младост и живот. Такође, у злочину почињеном над недужним цивилима у Варварину погинуо је и свештеник Миливоје Ћирић (66) који је у том тренутку у цркви удаљеној око 120 метара од моста држао службу и који је потрчао према мосту да помогне повређенима после првог напада.

На мосту су тада страдали и Милан Савић (24), радник из Варварина, Војкан Станковић (31), сниматељ из Варварина, Зоран Маринковић (33), радник из Села Варварин, Ратобор Симоновић (38), радник из Доњег Катуна, Ружица Симоновић (55), домаћица из Доњег Катуна, Стојан Ристић (56), пољопривредник из села Варварин, Тола Апостоловић (74), пољопривредник из Варварина и Драгослав Терзић (68), пензионер из Села Варварин.

Средствима Срба из Швајцарске, преко Фонда дијаспора за матицу, од јула до новембра 1999. године на месту где се налазио мост који је порушен изграђен је нови мост, а поред моста споменик невиним жртвама овог злочина.

 

0 0 гласова
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре
0
Ваш коментар на ову вест?x