У Спомен комплексу “Саставци” у Село Варварину, поменом и полагањем венаца на Споменике српским и руским војницима страдалим у једној од највећих победа српских устаника у Првом српском устанку 1810. године, бици на Варваринском пољу, започела је званична церемонија обележавања 23. септембра, Дана општине Варварин.
Помен су одржали свештеници Темнићког намесништва, а затим су бројне делегације положиле венце на Споменике српским и руским војницима и грофу Орурку.
У име Општине Варварин венце су положили председник Општине Војкан Павић и заменица председника Виолета Чолаковић.
Венце су положили и председник Скупштине општине Драгољуб Станојевић и његов заменик Братислав Ташић, начелница Општинске управе Гордана Петровић, представници Амбасаде Руске Федерације у Србији, градоначелник Крушевца Јасмина Палуровић и председник Скупштине града Живојин Милорадовић, делегација ОШ “Јован Курсула”, као и делегације Општинских одбора Српске напредне странке, Социјалистичке партије Србије и Партије уједињених пензионера Србије.
Варваринска битка била је битка између здружене српско-руске војске предвођене Карађорђем Петровићем и Јозефом Корниловичем Орурком са једне стране и турском војском предвођеном Хуршид-пашом која се завршила победом српско-руске војске, па је тако једна од највећих победа српских устаника у Првом српском устанку.
Повукавши се са Јасике, српско-руска војска се ушанчила у Варваринском пољу. У српско-руској војсци налазио се, поред српских пешака, Ладошки мускетарски одред и један одред козака као и 6 руских топова. Турци, предвођени Хуршид пашом, стигли су код Варварина 18. септембра.
Турци су потом извршили напад на шанац, на кару где су се налазили руски топови, али су доживели велике губитке. Руски командант Орурк је током битке био уз борце на грудобрану, храбрећи их. Хуршид паша је тада повукао своју војску на одмор, током чега је и гроф Орурк одморио своје снаге, приредивши гозбу за команданте. Турци су напали поново тек 22. септембра још већом јачином, али су били спречени од стране руских топова и коњице уз подршку српске пешадије.
Мегдан између Јована Курсуле и Црног Арапина на Варваринском пољу, пред наставак варваринске битке, као ниједан други, овековечен је песмом. У част одважног, храброг и несаломивог српског мегданџије, Јован Драгашевић (српски војни великан, историчар, историчар-географ, први уредник првог српског војног листа Војин, потом и Ратника, песник, драматург) је спевао песму под насловом “Курсула”.