23. “Дан Драгића М. Јоксимовића”: Представљена нова сазнања о историји темнићког краја, предавање одржала и проф. др Сузана Рајић

“Дан Драгића М. Јоксимовића”, манифестација посвећена познатом српском адвокату и политичару Драгићу М. Јоксимовићу, човеку који је пре тачно 105 година основао прву библиотеку у овом делу Србије, “Темнићку читаоницу” у својој родној Бачини, одржана је по 23. пут у организацији Општинске библиотеке Варварин – одељења у Бачини и уз подршку Општине Варварин, ове године у порти храма Преображења Господњег, у виду округлог стола где су изнета нова сазнања и открића о историји овог краја у протеклих годину дана.

У програму су учествовали млади фолклораши Културно – уметничког друштва “Дејан Милетић”, учешће на округлом столу узели су историчари и истраживачи прошлости Бојан Томић из Варварина, Иван Јовановић из Орашја и Ђорђе Петковић из Параћина, а манифестацији је присуствовала и помоћница председнице општине Марија Брајовић. Гост вечери била је историчарка проф. др Сузана Рајић са Филозофског факултета Универзитета у Београду, а тема овогодишње манифестације биле ја “Српска државна идеја – од обнове модерне државности до њене пропасти (1804 – 1918)”.

Одлука о промени амбијента, али и времена одржавања манифестације, показала се исправном, па је ове године “Дан Драгића М. Јоксимовића” пратило много више људи него ранијих година. Историчар Бојан Томић је на округлом столу, пред око 100 посетилаца, представио свој рад који се тиче самог насеља Бачина и његовог континуитета постојања и насељености у уопште историје саме Бачине.

“Велика је част да ће овогодишњу манифестацију употпунити и проф. др Сузана Рајић са Филозофског факултета у Београду, чија књига бити представљена на овогодишњој манифестацији. Осим самог историјског дела и представљања Темнића, ове године новина је и културно – уметнички програм. Наравно, ове године је и локација одржавања манифестације промењене, највероватније због тога што се овај простор показао приликом прошлогодишње промоције књиге, која је овде организована, тако да је сам амбијент јако леп и окупља велики број заинтересованих љубитеља историје и културе”, рекао нам је Бојан Томић.

Проф. др Сузана Рајић, пре свог излагања, поручила је да се у Бачини не осећа као гост, већ као део ове средине, из разлога што је овде одрастала, лепа сећања је вежу на овај крај и зато што је и њена мајка из овог лепог села, из породице Стојановић.

“Деда Живојин, који нажалост више није са нама, али од кога сам ја много тога научила, била сам једно до петоро унучади које је знало да слуша, а деца неће да слушају, ја сам умела да га слушам и то је савет млађим генерацијама, ко уме да слуша може брже да напредује, може да превазиђе тешкоће на које наилази, а којих има у сваком животу и између осталог може да разуме, не да вреднује, да осуђује, него да разуме”, истакла је проф. др Сузана Рајић, а затим присутнима говорила на тему модерне српске државности.

Манифестација “Дан Драгића М. Јоксимовића” потрајала је до дубоко у ноћ, након званичног дела манифестације историчари су одговарали на питања публике, а посетиоци су могли сазнати много тога везаног за саму српску историју, али и за историју темнићког краја.

0 0 гласова
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре
0
Ваш коментар на ову вест?x