У оквиру кампање “16 дана активизма против насиља над женама”, у организацији Уније жена СНС Варварин, одржана је трибина посвећена подизању свести о проблему насиља над женама. Скуп је организован у Мултимедијалној сали Општинске библиотеке Варварин, а гошће трибине биле су представнице Удружења жртава насиља “Хајр”, укључујући и оснивачицу и председницу Удружења, Хајрију Рамадани.
Трибину је отворила председница Општинског одбора СНС Варварин и председница општине Варварин, др Виолета Лутовац Ђурђевић, која је поздравила присутне и истакла значај оваквих скупова и трибина. “Ово је прилика да гласно говоримо о проблему који погађа наше друштво, али и да пружимо подршку женама које су жртве насиља. Заједничким снагама морамо радити на превенцији, едукацији и јачању институционалне подршке за све угрожене жене, а Унија жена СНС Варварин ће наставити да организује овакве скупове и активно се бори за права жена”, поручила је др Виолета Лутовац Ђурђевић.
Гошће су поделиле своја искуства и говориле о активностима које Удружење “Хајр” спроводи у циљу пружања подршке женама које су претрпеле насиље. Хајрија Рамадани истиче да је у последње време подигнута свест, када је у питању насиље у породици, захваливши се председници др Виолети Лутовац Ђурђевић на организацији трибине.
“Треба да се изађе и ван Београда, поготову овако мала места, попут Варварина, треба да имају ту информацију да за насиље постоји решење, жене не морају да трпе, не морају да ћуте, ипак постоје и институције, али и организације које могу да помогну. Био је проблем да се врати поверење у институције, жртве нису пријављивале насиље, вероватно је томе доприносио и страх, насилник никад није сам, то је испланирано и насилник има добру информацију шта је то што треба да уради као следећи корак и он је негде увек три корака испред жртве и жртва нема начина да се одбрани од насилника”, каже Хајрија Рамадани, која је, иначе, била жртва насиља пуних 26 година.
Она истиче да се, у данашње време, заиста доста тога ради на превенцији против насиља и у борби против насиља су укључени и Министарство унутрашњих послова, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Министарство за бригу о породици и демографију и Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
“Нажалост и ове године имамо 17 жена убијено у породичном насиљу, ја на то кажем да нису само жене жртве и мушкарци су нам у затвору, а и деца су нам на улици и без родитеља и њима је потребна много већа помоћ и посебан приступ, али и програм рада, како им помоћи, јер сутра ће и они да имају своје породице и сва та траума треба да се отклони на време. Морам да кажем да ми увек бројимо колико је жена убијено, али не и колико се жена и деце разболело и колико је умрло од немаштине, јер неизбежно је бити сиромашан зато што нас насилник одјави са адресе без нашег знања и то је један велики проблем за жртве насиља, ми нисмо присутни ту, јер смо већ изашли из куће, у сигурној кући смо, на другом месту. Ми кад одлазимо, у присуству полиције, не можемо да изнесемо своје ствари, само можемо да понесемо своја лична документа и четкицу за зубе. То уопште није у интересу жртве насиља, зато што жртва нема елемената, а ни оруђа да се одбрани од насилника зато што је њу неутрализовао тиме што је одјавио са адресе”, појашњава Хајрија Рамадани.
“Нисмо ми жртве, што смо изашле из тог круга насиља, жртве су оне што су убијене и којих више нема. Немојте да дозволите да будете жртва насиља, пријавите на време, изађите, јер ви насилника не можете да промените, одласком можете само себе променити и кренути у бољи живот”, поручује Хајрија Рамадани.
Присутне жене су имале прилику да поставе питања и добију корисне савете о начинима препознавања и сузбијања насиља у својој околини, а трибини је присуствовала и директорка Дома здравља “Др Властимир Годић”, др Јасмина Ракић. Ова трибина представља још један корак ка изградњи друштва у коме се насиље над женама не толерише, а жртве добијају подршку коју заслужују.