Значај заоравања биљних остатака након бербе кукуруза

У ратарској производњи после жетве стрних жита као и бербе кукуруза, остају биљни остаци на производним парцелама. На газдинствима која немају животиње, слама, кукурузовина као и остаци других биљних врста остају као споредни производ. Ови споредни производи биљне производње могу да се искористе на више начина: као сточна храна непосредно или у прерађеном облику, као сировина за добијање целулозе, папира, као простирка у сточарству, као сировина за спремање вештачког стајњака и компоста и непосредним укључивањем у процесу коришћења органске материје заоравањем у земљиште, појашњава Сњежана Вујиновић, дипл.инж.

Како наводи, заоравање стрништа је прва мера у припреми земљишта за следећи усев и од њеног правилног извођења зависи и успех осталих агротехничких мера. Обрада стрништа има низ предности, пре свега, чување земљишне влаге, уништавање корова и минерализација жетвених остатака, што све позитивно утиче на структуру и водно ваздушне особине земљишта. Време заоравања зависи од времена жетве односно бербе. У принципу, биљни остаци могу да остану дуже на њиви, јер делимично омекшају и лакше се касније заоравају. Период задржавања жетвених остатака на површини земљишта зависи и од дужине временског периода између жетве и основне обраде за следећи усев. После раних предусева биљни остаци се заоравају љуштењем, а код касних предусева у јесен основном обрадом. Дубина заоравања, односно љуштења стрништа, зависи од типа земљишта, временских прилика, влажности земљишта и количине жетвених остатака. У зависности од наведених чинилаца, дубина љуштења је 10-15 цм а обавља се плугом или тањирачом. Препорука пољопривредним произвођачима је да после бербе кукуруза обаве заоравање кукурузовине. Уколико су у могућности, потребно је да се прво иситни кукурузовина тарупима, тањирачама…а након тога да се заоре на дубину 20-25 цм.

Спаљивање стрништа има низ негативних последица које доводе до дуготрајног деградирања земљишта, нарочито уколико се изводи сваке године. Ватра са њива може да се прошири и на околне парцеле и објекте и изазове пожаре. Сваке године у Србији изгори више стотина хектара шума и растиња чији је узрок најчешће људски фактор. На основу члана 50. Закона о заштити од пожара забрањује се спаљивање остатака стрних усева, смећа на отвореном простору као и спаљивање биљних остатака. Закон о заштити од пожара предвидео је и одређене казнене мере за лица која се не буду придржавала закона као и покретање прекршајног и кривичног поступка. Заоравањем биљних остатака осигурава се извор енергије за микроорганизме, поправља се биогеност земљишта, позитивно се утиче на структуру земљишта као и на водно ваздушне особине земљишта. Другим речима, поправља се плодност и продуктивност земљишта, разјашњава Вујиновић.

На нашим земљиштима, на жалост, све су присутнији процеси деградације и смањења садржаја органске материје, а управо је и спаљивање биљних остатака један од узрока тих процеса. Заоравањем жетвених остатака доприноси се смањењу негативног тренда опадања органске материје у земљишту, каже саветодавац ПССС Крушевац и додаје да је, према најавама Републичког хидрометеоролошког завода, пред нама период топлог и сувог времена које погодује настанку и ширењу пожара на отвореном простору. Због тога и овом приликом апелујемо на пољопривредне произвођаче да не спаљују биљне остатке на парцелама, јер осим губитка влаге и органске материје са ораница, ватра загађује животну средину и представља велику опасност због могућности неконтролисаног ширења пожара на околне парцеле и објекте.

0 0 гласова
Гласање за чланке

Више од аутора

Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре

Још информација

Categories Економија

Фабрика “ППТ Наменска” обележила 76 година постојања

Фабрика “ППТ Наменска” А.Д. скромно је обележила 76 година рада и постојања, истичући дугу традицију…

Опширније
Categories Економија

Нови изазови, јача подршка: Варварин улаже у противградну заштиту

У сали Скупштине општине Варварин одржан је састанак представника општинског руководства са стрелцима противградне заштите…

Опширније
Categories Економија

Крушевачка Филијала НСЗ представила јавне позиве за запошљавање у Ћићевцу и Варварину

Национална служба за запошљавање (НСЗ) расписала је крајем фебруара 12 јавних позива за спровођење активних…

Опширније