Categories: Друштво

Свенародни сабор “Не дамо Србију”: Председник Вучић изнео пет захтева за очување поретка и безбедности

Протеклог викенда, од 11. до 13. априла, у Београду је одржан велики Свенародни сабор под слоганом “Не дамо Србију”, који је окупио више стотина хиљада грађана из свих крајева земље, укључујући и неколико стотина мештана општине Варварин.

Током три дана програма, посетиоци су уживали у богатом културно-уметничком и музичком садржају. На позорницама наступили су бројни уметници – Дејан Петровић са својим оркестром, виолинисти, Драгица Радосављевић Цакана, Сестре Гобовић, Баја Мали Книнџа и други. Уметнички део обогатили су и наступи културно-уметничких друштава, песника и здравичара из свих крајева Србије, док је на Ташмајдану био организован посебан програм намењен најмлађима.

Својим бојама, производима и традицијом представили су се и општина Варварин и цео Расински округ. Штандови Варварина, Крушевца, Александровца, Бруса, Ћићевца и Трстеника били су веома посећени, а међу бројним гостима наших општина били су и министри у техничком мандату: министар одбране Братислав Гашић, министар за јавна улагања Дарко Глишић, министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски, као и директор ЈП “Пошта Србије” Зоран Баки Анђелковић и директор републичког Завода за заштиту споменика културе Горан Васић. Општину Варварин представљале су и “Јухорске виле”.

Другог дана сабора, пред више од 170.000 окупљених грађана, обратили су се храбри људи чије поруке су снажно одјекнуле у јавности, а председник Републике Србије Александар Вучић изнео је пет захтева од којих је први да надлежни органи и институције у оквиру својих надлежности покрену одговарајуће поступке и предузму мере како би се успоставио ред и мир у држави и да се упостави пуно поштовање устава и закона и осигура безбедност Републике Србије и њених грађана.

“Ми, грађани окупљени на сабору, који смо назвали “Не дамо Србију”, чудно је, али захтевамо од надлежних органа и институција Републике Србије, а пре свега од надлежних тужилаштава, јер видели сте ко контролише добар део нашег правосудног система и наша тужилаштва и да то нису нажалост Вучић и није увек ни држава Србија, да у оквиру својих уставних и законских надлежности покрену одговарајуће поступке и предузму све друге законом прописане мере, како би се успоставио ред и мир у држави”, истакао је председник Вучић.

Он је рекао да се посебно захтева да се успостави пуно поштовање устава и закона, да се осигура безбедност Републике Србије и њених грађана и да се институције које су отете врате грађанима као носиоцима народне суверености, укључујући и јавни медијски сервис Србије, који је један од кључних учесника у обојеној револуцији.

“Под два, да се утврди правна одговорност свих лица која су учествовала у вандалским насртајима и нападима на грађане приликом њихових мирних окупљања у Србији, а нарочито да се открију и казне починиоци, подстрекачи и помагачи дивљачких напада на мирно окупљене грађане у Нишу 21. марта 2025. године”, рекао је Вучић.

“Под три, да се сваком ђаку и студенту омогући да се школује и студира уколико то жели. Под четири, да се открију починиоци, подстрекачи и помагачи у вршењу активности које подразумевају нападе на виталне државне институције и објекте и да се спречи предузимање таквих активности у будућности. Под пет, да се спречи свака активност којом се самовластно и протиправно паралише привредна делатност и онемогућавају грађани да спроводе своје животне активности на уобичајен начин, усклађен са јавним поретком у којем свако може да рачуна на то да ће му у демократском друштву држава заштитити виталне животне интересе”, поручио је председник Србије Александар Вучић.

Милош Павловић, студент Медицинског факултета Универзитета у Београду, указао је да му представља велику част то што испред своје генерације студената који желе да уче говори пред тако великим бројем људи из целе Србије. Он се у име свих младих људи захвалио за сву несебичну подршку, љубав и снагу која им је пружана током последњег периода. “Осећамо и велику одговорност да у годинама које су пред нама испунимо сва ваша очекивања и да ваше поверење не изневеримо”, поручио је Павловић у име студената који желе да уче.

Марија Станковић, студенткиња Медицинског факултета Универзитета у Нишу, јавно се захвалила декану професору Александру Митићу, управи факултета и свим професорима који су у претходних пар месеци показали шта значи храброст и истрајност и обавестила све да ће настава на том факултету почети у уторак, 15. априла.

“Српски универзитети су интелектуално, али и духовно, тврђава наше државе. Они не постоје само како би улили знање у нас, већ како би створили нове генерације младих, зрелих људи. Данас неки хоће да затворе зграде, да униште идеале српских универзитета, да од њих направе берзе апстрактних знања и пијаце вештина”, поручила је Марија Станковић.

Професор Филозофског факултета у Нишу Мирослав Пешић поручио је да се професори нишке катедре за историју неће повући пред проблемима које узрокују блокаде и поручио да они желе да образују и васпитавају омладину у научном и државотворном духу.

“Праведност и демократичност политичких ментора-блокадера најпре смо на својој кожи осетили ми са нишке катедре за историју. Од катедре на којој је у једном тренутку било скоро 15 запослених, сведени смо на седморо наставника без перспективе даљег развоја и аутономног вођења програмске и кадровске политике. Претили су нам гашењем катедре и то они који су дочекивали Куртијеву деканку Линдиту Ругову из Приштине, они којима су страни амбасадори омиљени гости и који нас оптужују да смо ми историчари националисти”, рекао је проф. Пешић.

Дајана Рашкај, мајка дечака Василија који болује од тешке болести, на скупу “Не дамо Србију” је рекла да јој тешко пада када су путеви блокирани, а Василије треба да иде на контролу. “Замислите како је мени када знам да Василије треба да иде на контролу, а да су путеви блокирани. Баш зато што се борим са свим овим, молим вас да престану блокаде, тензије, мржње и насиље јер можемо да живимо у слози”, истакла је она и додала да је потребно да сви буду уједињени јер једино тако могу да постоје држава и отаџбина.

“Позивам све мајке, све баке, све деке, све породице, очеве, да буду уједињени у овом часу јер без нас нема ни државе ни отаџбине, а без државе и отаџбине нема просперитета и снаге за наше породице”, поручила је Дајана Рашкај.

Отац страдале Горанке Раца, Ђуро Раца, подсетио је у свом обраћању окупљенима да се 1. децембра протекле године обратио тужиоцу Вишег суда у Новом Саду и образложио му да је пад надстрешнице изазван терористичким чином спољног и унутрашњег фактора. Он је током Свенародног сабора рекао да је тужиоцу све објаснио на стручан начин, али да тужилац још увек није то узео у обзир.

“То сам му упутио 1. децембра, а до данашњег дана није изгледа узео то у обзир. Исто писмо сам послао 23. фебруара вишем тужиоцу у Београду. Ни он се не оглашава. Ја и даље тврдим и објаснио сам стручно и научно како је дошло до пада те настршнице”, рекао је Раца и истакао да га је обрадовала вест да је оптужница враћена на дораду и изразио наду да ће тужилац узети његово објашњење у обзир.

Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је у Београду да они који блокирају Србију не чине ништа добро земљи, већ урушавају њену стабилност, економију и међунорадно-политички значај и нагласио да је управо зато Република Српска уз председника Србије Александра Вучића кога, како је нагласио, треба учинити још снажнијим и моћнијим, јер нема ни једног другог лидера који Србију може да ојача и повуче је напред.

“Србија не сме дозволити да изгуби на улици. Она мора побеђивати на изборима, а изборна Србија је на страни председника Вучића и ове јединствене Србије која је вечерас овде. Зато сам ту и зато треба Вучићу дати снагу, треба дати поверење, треба га учинити још снажнијим и моћнијим, јер напросто нема ни једног лидера ни персоне у Србији која може да Србију ојача у ово сложено време и повуче је напред, осим њега самог”, поручио је Додик.

Првог дана сабора председник Владе у техничком мандату Милош Вучевић је уручио 30 захвалница студентима који желе да уче, а који су од 6. марта у Пионирском парку, захтевајући да им се омогући наставак наставе на факултетима. На скупу су говорили и студенти из Новог Сада који су пешке дошли у Београд, као и пољопривредници који су стигли тракторима.

0 0 гласова
Гласање за чланке

О аутору

Више од аутора

Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре

Још информација

Categories Друштво

Центар за социјални рад Трстеник међу добитницима награде “Витезова осмеха”

Центар за социјални рад Трстеник добио је значајно признање за свој хуманитарни рад и посвећеност…

Опширније
Categories Друштво

Трстенички пензионери настављају дружења: Путовање у Соко Бању испуњено лепим утисцима

Чланови Општинске организације пензионера Трстеник настављају да организују бројне активности које обогаћују друштвени живот својих…

Опширније
Categories Друштво

Одржана стручна обука у Центру за социјални рад Трстеник

У конференцијској сали Центра за социјални рад у Трстенику одржана је стручна обука на тему…

Опширније