Categories: Друштво

Седмојулски сабор у Тољевцу, одата почаст мештанима који су положили живот у борби против фашизма

На годишњицу Дана устанка народа Србије у Другом светском рату, 7. јула, у Тољевцу је после двадесетогодишње паузе обновљено одржавање Седмојулског сабора, а у организацији Удружења грађана “Дисићева традиција”. Цвеће на споменик мештанима овог краја страдалим у борби против фашизма положиле су делегације општине Варварин и УГ “Дисићева традиција”.

Радивоје Томић, почасни председник УГ “Дисићева традиција”, истакао је да је главни циљ овог удружења неговање традиције Тољевца и Горњег Темнића тако да ће и у наредном периоду покушати да обнове неке од манифестација које су се некада у овом крају организовале, као и да организују и неке нове, а све са циљем оживљавања овог дела Шумадије и развоја сеоског туризма.

После промене власти пре двадесетак година, вандали су поломили петокраку на споменик борцима страдалим у борбама за ослобођење, тако да је враћањем овог обележја на неки начин одата почаст људима из овог краја који су своје животе уткали у темеље и слободу ове земље.

“Наше удружење се зове “Дисићева традиција” и наш задатак је да вратимо и да чувамо традицију нашег села, ми смо то дужни и кад смо оснивали удружење ми смо дали заклетву да морамо да бринемо о традицији. То су некада били велики скупови, велики сабори, ми смо кренули са обнављањем тих манифестација и надам се да ће из године у годину бити све боље посећене”, наглашава Томић.

Према његовим речима, 7. јула наредне године у Тољевцу биће организовано и такмичење у кувању рибље чорбе и котлића, што ће бити још једна гастрономско – туристичка манифестација у овом крају, поред “Купусијаде” која ће се ове године одржати по други пут.

“Ми се трудимо и да развијамо сеоски туризам, да се деца и народ окупљају овде. Наравно, сваки почетак је тежак и треба да прођу године, али трудићемо се и борићемо се да доведемо људе и у наш крај”, оптимистичан је Томић.

На споменику у центру Тољевца уписано је 17 имена страдалих мештана овог краја у периоду између 1941. и 1945. године, углавном младих људи, а цвеће на спомен обележје положила је делегација општине Варварин коју су чинили председник општине Војкан Павић, председник Скупштине општине Драгољуб Станојевић, заменик председника Скупштине Братислав Ташић, одборник у Скупштини општине др Драгослав Арсић и председник Савета МЗ Тољевац Владан Лазаревић.

0 0 гласова
Гласање за чланке

О аутору

Новинар, главни и одговорни уредник портала.

Више од аутора

Претплати се
Обавести ме о
guest

1 Коментар
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре
Sumadinac
Sumadinac
11. јул 2019. 10:05

Svaka cast!!! Hvala divnim ljudima sto su se setili tih mladica koji su se borili za slobodu. Ima nade za ovu zemlju.

Још информација

Categories Друштво

Трстеник одао почаст хероју Зорану Ивановићу

У знак сећања на Зорана Ивановића, једног од 12 трстеничких хероја који је пре 26…

Опширније
Categories Друштво

Милица Ђурђевић Стаменковски: Заједно у служби породичне Србије

“Савети за породицу и демографију треба да буду услужни сектор у служби грађана у јединицама…

Опширније
Categories Друштво

Испуњено обећање председника Вучића – улице Кнеза Милете Радојковића и Вука Караџића у Расаднику добијају асфалт

Министарка привреде у техничком мандату Адријана Месаровић потписала је Уговор са председницом општине Варварин др…

Опширније