Овогодишњи Дани историје и културе Темнића и Левча отворени саборовањем историчара у Горњем Крчину

Дани историје и културе Темнића и Левча, манифестација од изузетног значаја, када је у питању очување историје и културе овог дела Шумадије, почела је у суботу у порти храма Преображења Господњег у Горњем Крчину саборовањем историчара, али и богатим пратећим програмом попут реконструкције народне ношње и презентације хране која се у средњем веку налазила на трпезама српских домаћица у Левчу и Темнићу.

Организатор манифестације је КПД “Будућност” из Доњег Крчина, а иницијатор Бојан Маринковић подсећа да је циљ овог догађаја, који се организује већ по четврти пут, очување завичајне историје и откривање нових сазнања о историји овог прелепог дела Србије. Он додаје да су од ове године уведене и неке новине, а сама манифестација ће и наредних година бити надограђивана новим пратећим програмима.

“Од ове године, поред саборовања историчара, увели смо и неке новине, попут презентације народне ношње из ових крајева, домаће народне кухиње, а циљ нам је да наредних година представимо оружје из средњег века, одећу из тог периода. Данас смо имали презентацију народне ношње из Темнића и Левча, из XVIII и XIX века, имали смо и јела из средњег века где је Бојан Томић, који се бави прикупљањем народне ношње, објаснио како изгледају те народне ношње, док се Вања Маврић потрудила да припреми доста средњовековних јела”, навео је Бојан Маринковић.

Велики број историчара увеличао је овај скуп, а Маринковић појашњава да је тема овогодишњег саборовања била “Миграције из Левча и Темнића и у Левач и Темнић – од праисторије до данас”. “Мислим да су се историчари дотакли целог Левча и Темнића, а и појединих села, тако да смо имали прилику да чујемо нешто ново о досељавању и расељавању из овог краја”, истакао је Бојан Маринковић.

Посетиоци Горњег Крчина могли су да погледају, али и пазаре, народну ношњу, као и специјалитете произведене у овом крају, а у мизичком делу програма наступио је и хор ОШ “Херој Мирко Томић”. Први дан манифестације настављен је у послеподневним сатима у ОШ “Херој Мирко Томић”, где је одржан историјски панел у оквиру округлог стола, где су своја мишљења и сазнања разменили историчари из Варварина, Параћина, Крушевца, Ваљева, Лазаревца, Београда…

Манифестација се наставља у недељу, у Карановцу, где ће бити отворена изложба слика, одржано књижевно вече, али и уручена признања “Путовођа културе Темнића и Левча” и “Темнићки натпис”, као и награде ученицима основних школа који су учествовали на овогодишњем ликовном и литерарном конкурсу.

4.4 5 гласова
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре
0
Ваш коментар на ову вест?x