Одржана финална конференција реализованог пројекта за стара и болесна лица

У Конференцијској сали општине Врњачка Бања, поводом завршене реализације пројекта под називом “Унапређење услуга помоћ у кући за старе”, одржана је финална конференција на којој су сумирани резултати пројекта. На почетку присутне је поздравила и пожелела добродошлицу председница Удружења “Женска иницијатива” у Трстенику Весна Вељовић Милосављевић, а затим је говорила о активностима везаним за “Паник тастер”, услугу која је била на располагању старим и болесним лицима на подручју општине Врњачка Бања. Циљ пројекта био је унапређење квалитета услуга социјалне заштите у овој општини, путем употребе савремене комуникационе опреме која обезбеђује бољу везу између корисника и пружаоца услуга.

“Наши “Паник тастери”, који се лако активирају притиском на дугме, омогућавају хитну интервенцију у случају претње по живот, а такође и путем ГПС система одређују тачну локацију корисника. “Паник тастери” су били присутни код пет корисника са подручја општине Врњачка Бања, а 24 сата дневно, седам дана у недељи, њима су биле на располагању три геронто-домаћице, циљној групи пројекта “Помоћ у кући за старе”, корисницима који живе у старачким домаћинствима и о којима брину поменуте три-геронто домаћице”, појашњава Весна Вељовић Милосављевић захваливши се свима који су помогли у реализацији овог значајног пројекта и напоменувши да је свим корисницима била обезбеђена едукација за коришћење нове комуникационе опреме, како би се она користила што ефикасније.

У Врњачкој Бањи је приметан дугогодишњи тренд пораста броја старих особа, а према статистици у овој општини живи 6.234 становника старијих од 65 година. Општина Врњачка Бања дуже времена финансира услугу “Помоћ у кући за старе”, коју организује Центар за социјални рад Врњачка Бања. Према речима директорке ове установе Сандре Николенџић, услуга је успостављена 2007. године и тренутно обухвата 20 насељених места, са три ангажоване геронто-домаћице које брину о корисницима.

“Паник тастери” су били ефикасни током трајања пројекта, а корисници су изјавили да су задовољни услугама о којима је присутнима говорила Сандра Николенџић. Према речима Небојше Алимпића, начелника Одељења за локално-економски развој и инвестиције у општини Врњачка Бања, у наредном периоду биће издвојена већа материјална средства за унапређење услуга социјалне заштите, али и за услуге “Паник тастера” и геронто-домаћица које се сада реализују у градском језгру, док ће у наредном периоду услуга бити проширена и на сеоско подручје.

Шеф истраживачког тима у крушевачком Удружењу “Евро контакт” Ненад Крстић упознао је присутне са резултатима двофазног истраживања које је спроведено у оквиру пројекта, међу корисницима и пружаоцима услуге “Помоћ у кући за старе” који су користили комуникациону опрему. Пројекат је реализован у периоду од новембра 2023. до јула 2024. године, добијена је финансијска подршка Европске Уније кроз Регионални програм локалне демократије на Западном Балкану 2, који спроводи програм Уједињених нација за развој – УНДП.

Присутни на овом скупу имали су прилику да одгледају и филм из ове области под називом “Заједно за достојанствену старост”.

0 0 гласова
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре
0
Ваш коментар на ову вест?x