Изложбени пројекат “Душа Русије” присутан и у Трстенику

У Музејској збирци Народног универзитета у Трстенику у току је изложба под називом “Душа Русије”. Организатор изложбе је невладина некомерцијална организација “Територија културе и традиције” (Јекатерина Пономаренко, Викторија Рјапухина, Вадим Разумов, Андреј Прохоренко, Сергеј Парфенов) из Русије, која се бави реализацијом пројеката путујућих културних и образовних изложби и са српске стране Алекса Гајић и Катарина Петковић, која је свечано отворила ову изложбу. Стихове руског писца Михајла Љермонтова говорио је глумац Трстеничког позоришта Душан Јовић Ћуле.

Генерални партнер је Институт за српски језик и комуникације Белгородског државног техничког универзитета В.Г. Шухов, а покровитељ А.Д. “Информатика Београд”. У оквиру изложбеног пројекта, под називом “Душа Русије”, посетиоци имају прилику да се упознају са мањим историјским градовима Русије, док фотографије приказују храмове, древне грађевине, природу, цвеће, људе, куће са чипканим фасадама, наводи Јелена Вукчевић, историчарка и кустосткиња у Музејској збирци Народног универзитета Трстеник.

“На изложби су представљене фотографије из колекције Вадима Разумова, а ова изложба је својеврсни покушај да се дотакне бескрајно лепа, јединствена и веома душевна руска култура. Пробајте је осетити и разумети кроз упознавање са историјом руских малих древних градова. Симболично значење и приче које нам ове фотографије пружају дају нам прилику да сагледамо аутентичност културе и колико је важно бити поносан на своју земљу, поштовати своју традицију и пажљиво је преносити са генерације на генерацију”, наглашава Јелена Вукчевић.

Изложба ће, осим Трстеника, бити отворена у десет градова Републике Србије, у Врању, Александровцу, Чачку, Крагујевцу, Нишу, Београду, Новом Саду, Ваљеву и Рачи и представља фотографије 31-ог древног града савремене Русије. Сви комплекси саборних храмова, древне зграде, куће са чипканом фасадом, резултат су талента веома мукотрпног рада руских мајстора.

“Древни градови, који ни данас нису заборављени, настављају да задивљују својим пространством инспиришући познаваоце руске културе и традиције. Сваки град је дубоко симболичан и духован, у сваком од њих можете доћи у контакт са величанственим саборним комплексима храмова и цркава. Хајде да ближе погледамо сваку фотографију и чујемо њену причу. Ова изложба је огроман извор инспирације за гледаоце, јер што више лепоте видимо, више ће је бити и у нама самима”, додаје на крају Јелена Вукчевић и уједно позива љубитеље ове врсте уметности да дођу у Музејску збирку и погледају ову дивну и поучну изложбу.

0 0 гласова
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре
0
Ваш коментар на ову вест?x