Игор Јурић одржао радионице на тему безбедности деце на интернету

У организацији ОШ “Јован Курсула”, Игор Јурић из Центра за несталу и злостављану децу (ЦНЗД) одржао је у овој образовној установи низ радионица за ученике старијих разреда, а затим и јавну презентацију за све заинтересоване грађане у Великој сали Општинске библиотеке Варварин на тему “Безбедност деце на интернету”. У изјави за наш портал, Јурић је истакао да су деца током радионица у школи показала изузетно знање и, на неки начин, на тест ставили родитеље.

“Ми конципирамо наша предавања на начин да прво видимо шта деца знају и колико знају по питању њихове саме безбедности на интернету, касније исти принцип примењујемо и са родитељима и онда упоређујемо знање и једних и других. Овом приликом су и деца и родитељи имали прилику да виде неколико истинитих прича кроз филмове које смо снимили, где смо ми, као организација, били учесници у одређеним тешким ситуацијама по децу, где смо били правни заступници на суђењима и подршка деци након самог злостављања и, са друге стране, упозоравамо, кроз конкретне примере, како децу тако и родитеље, на опасности које су и више него актуелне у нашем друштву”, појашњава Јурић.

Тачно пре годину дана, крајем октобра месеца 2023. године, у Србији је почео да се примењује систем “Пронађи ме”, коме се посвећује и један део радионице, а како би грађани били упознати са функционисањем система, када се систем покреће и како треба да реагују у тим ситуацијама, а како би сам систем “Пронађи ме” био што ефикаснији.

“На самом систему “Пронађи ме” и на његовом унапређењу се додатно ради, ми смо као део радне групе Министарства унутрашњих послова Републике Србије у самом контакту, заједно радимо на унапређењу самог система, али јако је битно да грађани буду упознати шта су њихове обавезе када се систем покрене. Због тога желимо да оне ствари које су се десиле, нажалост имали смо тај један тежак случај са девојчицом из Бора, да предупредимо, да на прави начин и у правом моменту реагујемо, да пријављујемо случајеве и да покажемо једну друштвену одговорност да би додатно заштитили наше најмлађе”, рекао нам је Игор Јурић.

Родитељи не посвећују довољно пажње својој деци и у великој мери не знају шта се дешава на друштвеним мрежама, то је очигледно и то се стално потврђује на оваквим радионицама. Подизање свести о опасностима које вребају на друштвеним мрежама је преко потребно, али никад се не сме претеривати и никако деци забрањивати приступ медијима који су данас најпопуларнији, већ је потребно више времена посвећивати деци, разговарати са њима и бити у току са киме се друже и у том виртуелном свету. Игор Јурић истиче да дефинитивно имамо проблем када је у питању знање родитеља о томе како деца комуницирају на интернету.

“У највећем броју случајева се покаже да родитељи нису заиста упознати ни које друштвене мреже деца посећују, ни на који начин комуницирају и постајемо свесни тога да смо много далеко и иза њих и не пратимо их довољно. Не можемо да кажемо да нас интернет, као феномен, не интересује, да су друштвене мреже нешто што је за млађу популацију и да на тај начин скидамо одговорност са себе као одрасли људи, управо због тога и иницирамо овакве радионице, овакве начине комуникације, да би они схватили да ипак, на неки начин, морају да буду присутни у њиховом виртуелном животу. Ми, као одрасли и зрели људи, једноставно сматрамо да су деца безбедна тиме што су присутни ту у нашем дому, кући, да ту нема додатних опасности, а заправо то је све само не тако, показују искуства, нажалост, да се из неких потпуно безазлених ситуација дошло у ситуације да се деци борило за живот и то показује ова радионица”, нагласио је Јурић.

Реализација овог едукативног догађаја у Варварину јасно показује важност заједничког деловања родитеља, деце и стручњака у борби за безбедност на интернету. Радионице и презентације које је Игор Јурић одржао, изнова су истакле нужност већег ангажовања родитеља у виртуелном свету њихове деце, као и потребу подизања свести о озбиљним опасностима које вребају на друштвеним мрежама. Само уз континуирану едукацију и правовремену реакцију можемо осигурати сигурније окружење за нашу децу и њихову безбрижну и сигурну будућност.

0 0 гласова
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре
0
Ваш коментар на ову вест?x